Ne, Marie-Antoinette najvjerojatnije nikada nije rekla: “Neka jedu kolače” (francuski: Qu’ils mangent de la brioche). Taj je izraz često povezan s njom, ali povijesni dokazi ne potvrđuju da ga je ikada izrekla. Zapravo, riječ je o mitu ili pogrešnom pripisivanju.
Odakle potječe taj izraz?
Izraz se prvi put spominje u knjizi Ispovijesti (francuski: Les Confessions) filozofa Jean-Jacquesa Rousseaua, koja je objavljena nakon njegove smrti 1782. godine. Rousseau je napisao da je “jedna velika princeza” rekla te riječi, ali nije naveo ime Marie-Antoinette. U vrijeme kada je Rousseau to pisao, Marie-Antoinette je bila dijete i nije živjela u Francuskoj.
Tijekom Francuske revolucije, Marie-Antoinette bila je često napadana propagandom koja ju je prikazivala kao bezosjećajnu i rasipnu. Izraz “Neka jedu kolače” korišten je kako bi se stvorila slika kraljice koja je potpuno nesvjesna gladi i siromaštva naroda.
Iako je Marie-Antoinette živjela u luksuzu na dvoru u Versaillesu, povijesni izvori pokazuju da se bavila humanitarnim radom i nije bila potpuno neosjetljiva na probleme običnih ljudi. Međutim, njezin ekstravagantni način života i financijska kriza u Francuskoj učinili su je pogodnom metom za kritike i izmišljene priče.
Za razmišljanje:
- Kako možemo razlikovati povijesne činjenice od mitova?
- Zašto mislite da se ovakve izreke povezuju s povijesnim osobama?
- Kako propaganda može utjecati na način na koji danas gledamo na prošlost?
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.