Upute za autore

Časopis Poučavanje povijesti namijenjen je stručnjacima koji su već ponešto napisali tijekom svojega staža u školi, ali i onima koji još nikad nisu pisali. Pisanje za druge i uz to još i pisanje za kolege stručnjake svakako predstavlja izazov. No to je izazov koji potencijalnomu autoru nudi, prije svega, mogućnost vlastitoga rasta i unapređivanja jer, da bi napisao što bolji rad, svaki autor čita dodatnu literaturu, stvara podlogu za nove vještine i proširuje svoje obzore. 

Ako trenutno nemate vremena pročitati ostatak stranice evo brzih odgovora:

Časopis Poučavanje Povijesti

Najčešća pitanja vezana uz časopis

Uvijek je dobro prvo najaviti ideju da želite nešto pisati. Pošaljite prijedlog na e-mail casopis@povijest.net i objasnite ideju. Ako se javljate prvi put malo se i predstavite.

Ne. Časopis namijenjen učiteljima i nastavnicima Povijesti želi ojačati zajednicu i ovisi dobroj volji autora.

Izdavač pridržava mogućnost odbijanja objave uz obrazloženje autoru/autorici. 

Nakon što dogovorimo finalnu verziju članka autor osigurava lekturu. Ime i prezime lektora će biti istaknuto pri kraju članka.

Teme

Teme koje očekujemo uključuju:

  • informacije o projektima koje ste proveli
  • informacije o usavršavanjima koja ste završili
  • prikazi članaka, časopisa, knjiga, filmova, podcasta, predstava, izložbi, igara, web-stranica, digitalnih obrazovnih sadržaja i sl.
  • primjeri dobre prakse (odrađeni ili zamišljeni)
  • novi izvori za nastavu koje ste otkrili i možda iskoristili u nastavi
  • novi pogledi na već poznate teme i sadržaje
  • novi prijedlozi tema i sadržaja
  • istraživanja o nastavi povijesti
  • rasprave o kurikulumu, usavršavanju, udžbenicima, drugim obrazovnim materijalima i poučavanju povijesti općenito
  • eseji o nastavničkoj karijeri, razvoju, položaju u društvu, struci i sl.
  • učenički i studentski radovi itd.

Postupak objave

Postupak objave obuhvaća (1) slanje prijedloga, (2) slanje prve verzije materijala, (3) povratnu informaciju uredništva i moguću autorsku doradu, (4) lekturu od strane vašeg stručnjaka i (5) objavu u časopisu.
Prijedloge šaljite na e-mail adresu casopis@povijest.net.

Prijedlog uz vaše osobne podatke mora sadržavati informaciju o tome zašto smatrate da je vaš materijal dobar i primjeren za objavu u časopisu. Prijedlog obično ne mora biti duži od 500 riječi (ne uključuje i vaše kratko predstavljanje). U prijedlogu opišite o čemu ćete pisati, na što ćete staviti naglasak i koja je vaša ciljna skupina, tj. za koga pišete. Govoreći kurikulumskim rječnikom, neka vaš tekst gleda prema jednome ishodu ili, metodički gledano, neka bude o jednoj aktivnosti, jednoj metodi. U razumnome roku primit ćete povratnu informaciju uredništva i dogovoriti daljnje korake.

Osnovne upute za pisanje

Osnovne upute autorima za pisanje stručnoga članka – prva verzija mogla bi sadržavati između 2000 do 5000 riječi. To su okvirne brojke i finalna verzija može biti manja ili veća, ovisno o potrebi članka. Napominjemo da je to primjer za stručni članak što znači da neka reportaža, ogled ili prikaz mogu biti znatno kraći.

Pišete li nekim uobičajenim fontom (Arial, Times New Roman i sl.) veličine slova 11 i uz normalan prored, računajte da na jednu stranicu u prosjeku stane oko 400 riječi. Svakako koristite mogućnost brojanja riječi u aplikaciji koju koristite za pisanje. Materijal nam pošaljite u Word ili OpenOffice formatu.

Rok dostave materijala za proljetni broj je do 15. travnja, a za jesenski broj do 15. listopada. Molimo da poštujete dogovor s uredništvom oko dužine materijala te oko rokova.

S obzirom na to da se ne radi o znanstvenome časopisu, pokušajte sve što je potrebno objasniti u glavnome tekstu bez fusnota. Reference (samo po potrebi) oblikujte kao bilješke na kraju teksta. Na kraju teksta možete dodati i popis literature. Reference i opis literature pišu se u APA 7 stilu. Ne brinite, možemo vam pomoći oko toga. Broj reference piše se u zagradu u mjestu gdje je referenca potrebna ili na kraju te rečenice.

U pisanju možete koristiti podebljani (bold) stil za naglašavanje, a ukošeni (italik) tekst koristi se u skladu s pravopisom.

Uz tekst možete dodati grafičke priloge i tablice. Vaše fotografije su poželjne i dobrodošle. Šaljete li tuđe grafičke priloge, obratite pozornost imate li pravo na njihovo korištenje, a oko toga se možete savjetovati s nama.

Kategorizacija priloga

Stručni članci za kategorizaciju i indeksiranje na Hrčku moraju imati sažetak (do maksimalno 300 riječi) i ključne riječi (3-5 abecednim redom). Više o kategorizaciji pogledajte ovdje.

Vaši članci mogu imati i dodatne materijale poput nastavnih listića, obrazaca, priloga i sl. To ćemo postaviti na našu web-stranicu i omogućiti preuzimanje putem poveznica na QR kodovima u časopisu.

Pri pisanju imajte u vidu da su vaši potencijalni čitati i komentatori vaši kolege iz struke.

Potvrde

Svakome autoru/autorici omogućavamo izdavanje potvrde o objavi u svrhu napredovanja i nagrađivanja u struci. Pogledajte opis kategorizacije objavljenih priloga na ovoj poveznici.

Etika

Etički principi objave podrazumijevaju da autori ne plagiraju tuđe radove, da uredno citiraju ili se referiraju na tuđe radove, da rad već negdje nije objavljen (osim uz izniman dogovor s uredništvom) ili je u postupku objavljivanja.