
Prije dolaska europskih istraživača i osvajača, golem prostor Amerike bio je dom raznolikim i razvijenim civilizacijama koje su gradile impresivne gradove, razvijale složene društvene sustave te ostavile značajan trag u povijesti čovječanstva. Među njima se posebno ističu civilizacije Azteka, Inka i Maja.

Civilizacija Azteka
Azteci su nastanjivali područje današnjeg središnjeg Meksika, a njihovo središte bio je veličanstveni grad Tenochtitlan smješten na otoku u jezeru Texcoco. Društvo im je bilo strogo organizirano, s vladarom na čelu, kojeg se smatralo božanskim posrednikom. Poljoprivreda je bila temelj gospodarstva, pri čemu su se isticali “plutajući” vrtovi (chinampas). Bogata religija uključivala je brojne obrede i ceremonije, a piramide i hramovi služili su kao mjesta žrtvovanja i štovanja brojnih božanstava.

Više o civilizaciji Azteka doznaj na ovoj poveznici.
Reklame se ne prikazuju članovima Clionaut Akademije:
Civilizacija Inka
Inke su živjele na području Anda, od današnjeg Ekvadora do sjevernog Čilea i Argentine. Glavni grad Carstva Inka bio je Cusco, a jedan od najpoznatijih primjera njihove arhitekture jest planinski grad Machu Picchu. Izgradili su naprednu mrežu cesta i visećih mostova preko zahtjevnih planinskih terena, olakšavajući trgovinu i komunikaciju. Društveni sustav temeljio se na radnoj solidarnosti (ayllu), dok je vladar Sapa Inka uživao gotovo božanski status. Poljoprivredna tehnika uključivala je terasasta polja na strmim padinama i složene sustave navodnjavanja.

Više o civilizaciji Inka doznaj na ovoj poveznici.
Civilizacija Maja
Maje su naseljavale područje današnjeg Meksika, Gvatemale, Belizea i Hondurasa. Razvile su astronomiju i matematiku na visokoj razini, kao i složen kalendarski sustav te hijeroglifsko pismo – jedno od najnaprednijih u Novome svijetu. Njihovi gradovi-države, poput Tikala, Palenquea i Copána, imali su piramide, hramove i palače koje svjedoče o visokoj razini graditeljske umjetnosti. Vjerski život temeljio se na štovanju prirodnih sila i složenim obredima, a vladari su često bili i vjerski poglavari.

Više o civilizaciji Maja doznaj na ovoj poveznici.
Druge civilizacije i kulture Sjeverne i Južne Amerike
Osim ovih triju poznatih civilizacija, na tlu Sjeverne Amerike razvijale su se brojne autohtone kulture s bogatim tradicijama. Primjerice, civilizacija Mississippija (Mound Builders) gradila je goleme zemljane humke i razvijala napredne poljoprivredne tehnike u dolini rijeke Mississippi. Na jugozapadu Sjeverne Amerike, Pueblo kulture podizale su karakteristične stambene komplekse od opeke od blata, dok su se narodi sjeverozapadne obale Pacifika isticali drvenim totemima i bogatom pomorskom kulturom.
Južna Amerika, osim carstva Inka, bila je dom i drugim razvijenim zajednicama poput Moche i Nazca na području današnjeg Perua, koje su se isticale umjetničkim i arhitektonskim dostignućima (primjerice geoglifi u pustinji Nazca). Sve ove kulture, manje poznate od velikih carstava, također su imale složenu društvenu organizaciju, razvijene običaje i vjerovanja te značajnu ulogu u povijesti kontinenta.

Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.