Objavljeno

Civilizacija Azteka prije dolaska Europljana

Aztečka (ili Mexica) civilizacija započela je svoj uspon u 13. stoljeću, a najveću moć dosegnula je između 15. i ranog 16. stoljeća. Prema predaji, narod Mexica osnovao je grad Tenochtitlán [Tenočtitlan] oko 1325. godine na otoku usred jezera Texcoco, na području današnjeg Meksika. Kasnije se udružio s gradovima Texcoco i Tlacopan u tzv. Trojnu alijansu (1428.), koja je vladala velikim dijelom središnjeg Meksika sve do dolaska španjolskih osvajača 1519. godine.

Clionaut preporuka: za srednje škole

Azteci su bili poznati po ratničkoj tradiciji te su često vodili ratove sa susjednim gradovima-državama. Gotovo svaki muškarac prolazio je osnovnu vojnu obuku. Plemići (pipiltin) bili su profesionalni ratnici, dok su se obični građani (macehualtin) pozivali u vojsku kada nisu obrađivali polja. Najistaknutiji i najvještiji mogli su se pridružiti elitnim postrojbama “ratnika jaguara” i “ratnika orlova”.

Umjesto kovanog novca, Azteci su razmjenu dobara vršili perjem, alatima i kakaovim zrncima, koja su često služila kao svojevrsna “valuta”. Na živopisnim tržnicama uvijek je bio prisutan posebni sudac koji bi rješavao nesuglasice i sporne situacije. Glavni poljoprivredni proizvod bio je kukuruz (kukuruzom su se hranili i ljudi i perad), a uzgajali su i grah, rajčice, avokado, bundeve, čili papričice i druge kulture.

Kako bi prehranili bujnu populaciju, Azteci su razvili sustav “plutajućih vrtova” na močvarnim područjima, uz jezera i rijeke. Ti su se vrtovi nazivali chinampas (činampe). Riječ je o umjetno stvorenim otocima na kojima se moglo ubrati i do sedam žetvi godišnje zahvaljujući stalnoj vlazi i plodnom mulju.

Tenochtitlan-Tlatelolco na jezeru Texcoco

Poput Maja, Azteci su gradili velebne piramide i hramove, a Tenochtitlán je bio jedan od najvećih i najimpresivnijih gradova tadašnjeg svijeta, s više desetaka tisuća, pa čak i do 200 000 stanovnika. Koristili su slikovno pismo (piktografe) i razvili složen kalendarski sustav. Bili su vješti keramičari, izrađivali su fini nakit te bogato ukrašene predmete od perja.

Na slici je često prikazivan Huitzilopochtli [vitsilopočtli], bog sunca i rata, kojemu je bilo posvećeno više hramova, među kojima i središnji hram (Templo Mayor) u Tenochtitlánu. Azteci su vjerovali da žive u “petom dobu Sunca” koje bogovi mogu svakog trenutka uništiti. Kako bi to spriječili, smatrali su da je potrebno bogove hraniti ljudskom krvlju. U pojedinim prilikama prinosili su čak i nekoliko tisuća žrtava odjednom, što je šokiralo španjolske kroničare koji su opisivali Azteke nakon dolaska u Meksiko.

Prikaz aztečke tržnice u Tlatelolco (Field Museum of Natural History, Chicago)

Iako su godinama uspješno proširivali svoj utjecaj, Azteci su se početkom 16. stoljeća suočili s velikom prijetnjom – dolaskom španjolskih konkvistadora pod vodstvom Hernána Cortésa (1519.). Uz pomoć nezadovoljnih susjeda i razornih bolesti koje su donijeli Europljani, Španjolci su 1521. osvojili Tenochtitlán, čime je završilo razdoblje aztečke dominacije na području Meksika.