Članak je objavljen u 16. broju tjednika Hrvatsko jedinstvo 29. siječnja 1938. godine.
U godini 1937 Njemačka je premašila broj od 9,000.000 radio-abonenata, što predstavlja svakako svoje vrste rekord! Otprilike svaki 7 Nijemac ima radio aparat. Svakako radostan znak pravog napretka. Kad bi smo smjeli pretpostaviti, da se svaka njemačka obitelj sastoji od 7 — 8 članova, mogli bismo tvrditi da već danas u Njemačkoj svaka porodica ima svoj radio. To, dakako, još nije istina, ali izgleda da nije više daleko vrijeme, kad će to biti stvarnost.
Već danas, se može tvrditi, da — kad govori Hitler na radio kakav značajan govor — da ga zbilja — u pravom smislu riječi — sluša cijela Njemačka! Opet se ispunilo nešto, što se prije nalazilo samo u pričama: kad jedan čovjek govori svi ga čuju preko devet (i više !) gora i planina.
Pitanja za analizu
- Kako se razvoj tehnologije, poput radija, uklapa u širi kontekst razvoja u međuratnom razdoblju?
- Kakav utjecaj je imalo širenje radija na društvo u Njemačkoj 1930-ih godina?
- Kako bi širenje radija moglo biti iskorišteno za širenje političke propagande?
- Zašto članak ističe slušanje Hitlerovih govora?
- Kakav je bio značaj tehnologije poput radija u svakodnevnom životu ljudi u 1930-ima?
- Kako bi se širenje radija moglo usporediti s modernim načinima komunikacije, poput interneta?
- Kako je masovno komuniciranje putem radija moglo utjecati na političku mobilizaciju u Njemačkoj pod nacističkim režimom?
- Što možemo zaključiti o ulozi tehnologije u oblikovanju društvenih i političkih stavova?
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.