Suradnja škole i baštinskih ustanova u ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda u nastavi povijesti odličan je način uključivanja lokalne zajednice u razvoj kulturnoga identiteta učenika. Učenici na taj način izravno sudjeluju u analizi, rekonstrukciji i oblikovanju povijesnih činjenica s kojima se puno zornije povezuju i na taj način razvijaju povijesno mišljenje i vrednuju kulturnu baštinu.
Suradnja s muzejima, kao primarnim institucijama u funkciji čuvara baštine, odličan je način premošćivanja vremenskoga i kulturnoga jaza između učenika 21. stoljeća i njihovih predaka te njihovoga izravnog povezivanja preko muzejske građe, projekata i radionica.
Budući da sam po zanimanju profesorica povijesti i etnologije u Gimnaziji Županja, Zavičajni muzej Stjepana Grubera u Županji postao je produljena učionica mojih učenika te sam mnoge ishode ostvarila uz pomoć vrlo susretljivih djelatnika i uprave Muzeja.
Autorica članka je Danijela Kegalj.
Cijeli članak je dostupan za čitanje na ovoj poveznici.
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.