Kao stereotipni povjesničar uglavnom ne znam matematiku niti mi geometrijski pojam heksagon nešto znači. Da sam znalac latinskog jezika pohvalio bih se da ima veze s brojem šest. Heksagon ili šesterokut je geometrijski lik koji ima koji ima šest stranica, šest kutova i šest vrhova. Što znači da na svaki heks možete prisloniti šest drugih heksova. I to je super prilika za poučavanje povijesti.
Šesterokuti mi nisu pali na pameti niti sam na njih naletio kod nekih drugih domaćih ili stranih kolega. I onda je kolegica K. Lukec, u drugome broju časopisa Poučavanje povijesti, objavila svoj tekst “Šesterokutno razmišljanje“. Učinilo mi se kao zgodna metoda, ali nisam dublje razmišljao. Točnije nisam imao vremena, ali me ideja kopkala.
Nastavno sredstvo i metoda
Metoda šesterokutnog razmišljanja (hexagonal thinking) izvrsna je za poticanje analitičkog razmišljanja, razumijevanja povijesnih koncepata i suradnje među učenicima osnovne škole (naravno može se koristiti sa svim dobnim skupinama). Fantastičan dio korištenja ove metode je da učenici ne mogu dati krvi odgovor sve dok na bilo kakav način znaju pojasniti zašto su povezali dva šesterokuta. Naravno možete od učenika tražiti da heksa priču sastave baš onako kako ste vi to zamislili, ali ne trenutno ne vidim opravdanje takvog postupka.
Osnovni razlozi za korištenje “heksa priča” u poučavanju Povijesti su:
✅ Razvijanje analitičkih i metakognitivnih sposobnosti.
✅ Poticanje suradnje i komunikacije među učenicima.
✅ Usvajanje temeljnih povijesnih koncepata kroz igru i logičko razmišljanje.
Probajmo se malo igrati prije nego nastavimo s tekstom. Evo šest šesterokuta. Kako bi ih smisleno povezali?
Odgovori mogu biti ovako okvirni kao u gornjim primjerima, ali možete od učenika tražiti i da vrlo specifično pojasne svaki međusobni spoj. Važno je da učenici tijekom oblikovanja heksa priče tj. njihovih poveznica između šesterokuta povezuju činjenice i povijesne koncepte. Na taj način produbljuju svoje poznavanje određene teme i stvaraju dodatne veze između povijesnih događaja, ličnosti, prostornih i vremenskih odrednica. Tako da ih i korištenjem ovog nastavnog sredstva i metode potičemo na kritičko razmišljanje.
Nadam se da će ih ovakav pristup učenju Povijesti potaknuti na žive i kreativne rasprave. Kreativnost možemo dodatno potaknuti tako da učenicima postavimo zadatak da sami izrade dodatne šesterokute uz neki vaš primjer ili da u potpunosti kreiraju svoj set šesterokuta na neku temu. To može biti zadatak na satu ili za domaću zadaću.
Što može biti na pojedinačnom heksu?
⚙ pojam
⚙ koncept
⚙ godina
⚙ QR kod za dodatne informacije
⚙ ime povijesne ličnosti
⚙ upitnik (za samostalno dodavanje novih pojmova)
⚙ ilustracija
Ispišite pojmove na šesterokutima. Kartice mogu biti i u boji za razlikovanje kategorija (npr. osobe, događaji, pojmovi). Naravno možete i cijelu heks priču ispisati na papiru u nekoj boji ako vam to ljepše izgleda. Samo imajte na umu da korištenje određene boje kao podloge može nekim učenicima otežati čitanje.
Na jednom heksa predlošku možete imati samo tekstualne pojmove. Možete imati kombinaciju teksta i sličica (fotografija i ilustracija). Možete imati i samo grafičke podloge no imajte na umu da to može predstavljati dodatnu razinu komplikacije za učenike.
Dinamika može biti raznovrsna
Prije svega istaknimo da ovo može biti iznimno jednostavan alat u bilo kojem dijelu sata. Gotovi heksa predložak neke teme jednostavno prije sata ispišemo. Možemo izrezati ili dati učenicima da sami izrežu (uz napomenu da jaaaaako paze na prstiće i jezike). Naravno ako želite trajnije rješenje možete ispisati na debljem ili kvalitetnijem papiru ili čak i plastificirati.
Možemo im dati da se poigraju na početku sata kao motivacijsko ponavljanje ili u bilo kojem drugom dijelu sata.
Aktivnost može krenuti od rada pojedinačnog učenika koji si uz pomoć heksagona konstruira smislenu priču baš kao što bi radio s primjerice umnom mapom.
U paru učenici mogu raditi s istim setom, s dva ista seta i s različitim setovima. Ako par ima isti set onda zajednički kreiraju svoju priču i povezuju šesterokute. Mogu se nadopunjavati i vršnjački učiti. Mogu imati dva ista seta gdje prvo svaki za sebe složi svoju priču i onda je objasni kolegi/kolegici. Kad imaju dva različita seta šesterokuta prvo svaki sastavi svoju priču, zatim pojasni partneru/partnerici i nakon toga mogu probati iz ta dva seta sastaviti jedinstvenu priču odnosno utvrditi kakve su poveznice.
Slično mogu raditi i u grupi od troje ili četvero. Ako je veći broj učenika, a rade samo na jednom setu zadatak se može brže obaviti, ali se i povećava mogućnost da netko u grupi radi manje. Kako bi se to spriječilo može se na početku svakom učeniku dati da odabere određeni broj šesterokuta kako bi doprinosili na (prividno) isti način.
Završene heksa priče možete zalijepiti na papir, pokazati i pojasniti pred cijelim razredom ili staviti na oglasnu ploču u učionici.
Ova nastavna metoda ima svojevrsnu gejmifikaciju tj. učenici imaju dojam da se uče kroz igru.
U bilo kojem obliku da koristite ovu metodu možete primijeniti formativno i sumativno vrednovanje. Učenicima kad rade u grupi možete dati tablicu za samovrednovanje – s rubrikama kreativnost, točnost i uočavanje povezanosti.
Predložak tablice se može preuzeti pri dnu članka.
Prilagodba sposobnostima učenika
- Napredni učenici: Uvedite složenije pojmove i povežite više povijesnih razdoblja ili perspektiva (npr. uzroci križarski ratova u europskom i bliskoistočnom kontekstu).
- Učenici s poteškoćama: Smanjite broj šesterokuta i koristite osnovne pojmove (npr. kralj, vitez, kmet za feudalizam). Dodajte slike kao vizualnu podršku.
Digitalna primjena
Rezultate vašeg tj. učeničkog rada možete fotografirati za razredni portfolio za naknadno ponavljanje ili za postavljanje na neki drugi alat koji eventualno koristite (npr. Google Docs, Padlet ili čak Pinterest). Naravno da možete spremiti ili poslati roditeljima/starateljima kako bi pokazali što njihovo dijete radi ili zna na satu Povijesti.
Spomenute aplikacije možete koristiti i za izradu predložaka za virtualno povezivanje šesterokuta. Učenici povlače pojmove i slažu sheme online. To u najjednostavnijoj verziji možete odraditi u PowerPointu. Primjer takvog PowerPoint predloška je dostupan za preuzimanje članovima. Učenici mogu unositi svoje heksa priče tijekom sata ili im to zadajte za zadaću.
Učenici mogu koristiti i druge alate i aplikacije. Npr. ako odobravate korištenje Instagrama ili TikToka (i sl.) učenici mogu snimiti svoje heksa priče uz naraciju.
Dodatni zadatci
Uz preslagivanje šesterokuta na klupi, eventualno lijepljenje na papir ili digitalnu verziju možete ići i korak dalje. Od učenika možete tražiti da svaki heksa spoj objasni napismeno ili da na temelju svoje heksa priče izradi kratki esej.
Zaokret metode
Možemo zamisliti i zakrenutu priču. Umjesto rezanja i igranja šesterokutima možemo na lista papira nacrtati saće tj. niz heksagona. Uz njih navesti određeni broj pojmova i učenicima dati zadatak da ih smisleno uvrste u saće.
Dodatno korištenje alata – heksa analiza izvora
Uzmite bilo koji izvor ili bilo koju vrstu izvora kojeg možete prikačiti na ploču ili virtualno. I imajte pripremljeni stalni set heksa pitanja za analizu koja jednostavno nalijepite uz izvor.
CLIONAUT AKADEMIJA će od početka 2025. godine krenuti s redovnom objavom predložaka heksa priča u našem SHOPU. Moći će se kupovati pojedinačno, grupirano po većim temama ili kao dio tematskih paketa. Najviše pažnje tijekom prve godine posvećujemo materijalima za peti razred.
📝 Predložak šesterokuta za PowerPoint
📝 Predložak šesterokuta za Word
📝 Predložak za pojašnjavanje heksa priče (Word)
📝 Predložak heksa pitanja za analizu izvora (Word)
📝 Predložak za samovrednovanje grupnog rada (Word)
📝 Predložak uputa za grupni rad (Word)
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.