
Branimir Janković, izvanredni profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, održati će predavanje „(Ne)mogućnost govora o Jugoslaviji: Hrvatski slučaj”.

Dok se u Sloveniji partizanske pjesme smatraju kulturnom baštinom, a u Srbiji djeluje Muzej Jugoslavije, u Hrvatskoj se često javlja zahtjev za sudskom zabranom simbola poput crvene zvijezde petokrake i jugoslavenske zastave. Janković objašnjava ove razlike kroz povijesne okolnosti Drugog svjetskog rata te pitanje vide li države bivše Jugoslavije svoje iskustvo kao „gubitničko” ili „dobitničko”. Posebnu pozornost posvećuje Hrvatskoj, gdje su tijekom 19. i 20. stoljeća paralelno djelovale dvije nacionalne ideologije – jugoslavenska, koja je smatrala hrvatstvo i jugoslavenstvo spojivima, te pravaška, koja je to negirala. Prevladavanje potonje ideologije dovelo je do tabuizacije govora o Jugoslaviji i njegove percepcije kao diskvalifikacijske etikete. Janković istražuje zašto polemike o jugoslavenskom nasljeđu i dalje traju u hrvatskom društvu, unatoč promjenama odnosa moći.
Ovo predavanje dio je šireg ciklusa „Jugoslavija” u suradnji s Akademskom mrežom za suradnju u Jugoistočnoj Europi, a moderira ga Irena Ristić.
⏰ TERMIN: 18. prosinac 2024. s početkom u 12.00 sati
🔊 PLATFORMA: Zoom

Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.