Objavljeno

IZVOR: Austrija – Njemačka

Članak je objavljen na naslovnici 23. broja tjednika Hrvatsko jedinstvo 19. ožujka 1938. godine.

Clionaut preporuka: izvor za nastavu

Cijela je Evropa svjedokom dogođaja, koji se nakon svjetskog rata za cijelo može nazvati najvažnijim, jer je svakako historijski dalekosežan momenat, kad koljevka nekadanje Austro-ugarske monarhije prestaje živjeti samostalnim državnim živo-tom, a još je važnije, što je taj posljednji ostatak dunavske monarhije sa svojih više od 7,000.000 duša, postao sastavnim dijelom velikog Njemačkoga Reiha. […]

Njemačka i Austrija su stvarno dne 13. ovog mjeseca već provela sjedinjenje sa dva paralelna zakona, sa izmjenom vojnih formacija, zaposjednućem bivše Austrije po njemačkim trupama i preuzećem sviju vlasti, tako te će budući plebiscit odnosno referendum značiti samo manifestacionu potvrdu jednog državno političkog fait a complita.

Njemačka je provela svoj historijski udar u času, dok je Engleska zaokupljena brigama sa dalekim istokom i Sredozemnim morem ; u času kad je Francuska i opet jednoć a tempo ostala bez vlade i kad se njezina velika vojna saveznica Rusija bavi moskovskim procesima, u kojima proždire sebe samu; konačno u času, kad su usluge Reiha prema Italiji, napose u pogledu Etiopije i suradnje u Španiji postale već tolike, da je Njemačka držala dopustivim i mogućim, da Italiju stavi pred iznenađenje takove naravi. […]

Njemačka je u posljednje vrijeme na usta svojih istaknutih političara opetovno izjavila, da prema zapadu nema nikakovih interesa, nego samo prema istoku.

Veliki dogođaji bacaju velike sjene.

Jugoslavija je već izjavila, da pitanje ˝Anschlussa˝ posmatra kao unutarnje pitanje Njemačke i Austrije.

Pitanja za analizu

  1. Kako članak opisuje događaje vezane uz Anschluss (pripajanje Austrije Njemačkoj)? Koje pojmove koristi da bi ih objasnio?
  2. Kako se u članku opravdava djelovanje Njemačke prema Austriji i međunarodnoj zajednici?
  3. Prepoznajete li elemente pristranosti u načinu na koji je članak napisan? Objasnite na temelju citata.
  4. Koje zemlje članak spominje kao zaokupljene vlastitim problemima u trenutku Anschlussa? Na koji način su te okolnosti pomogle Njemačkoj?
  5. Kako je Jugoslavija reagirala na Anschluss, prema tekstu? Kakvo značenje ima izraz “unutarnje pitanje Njemačke i Austrije”?
  6. Koja je važnost spominjanja talijansko-njemačke suradnje u Etiopiji i Španjolskom građanskom ratu u članku?
  7. Kako ovaj članak odražava političku atmosferu u Europi 1938. godine?
  8. Kako biste ocijenili ton teksta – je li on neutralan, podržava li neku stranu ili osuđuje događaje? Objasnite svoje mišljenje.
  9. Kako događaji opisani u članku povezuju Anschluss s kasnijim događajima u Europi, poput početka Drugog svjetskog rata?
  10. Na koji način ovaj članak može poslužiti kao izvor za proučavanje stavova medija i društva u Kraljevini Jugoslaviji prema širenju nacističkog režima?