Objavljeno

IZVOR: Pregled političkih dogadjaja – Njemačka

Članak je objavljen u 26. broju tjednika Hrvatsko jedinstvo 9. travnja 1938. godine.

Clionaut preporuka: izvor za nastavu

U govoru održanom u Frankfurtu Hitler je između ostaloga rekao: ˝Od dana, kad sam ušao u politički život, jedna jedina misao gospodari nada mnom: da prebrodim njemački poraz i da prije svega otklonim ugovor o miru, taj najneumniji ugovor svih vremena. Posljednih pet godina kidao sam stranicu po stranicu ovog sramotnog ugovora. Ne kao nosilac međunarodne pravde, nego kao njezin obnovitelj˝.

Kako novine javljaju, njemačka će vlada otkazati ugovor o međunarodnom položaju Dunava i Dunav na austrijskom području nacionalizirati.

U Gracu Hitler je svoj govor ovako završio: Ja sam već naglasio, da mi to nikada ne ćemo zaboraviti a jedna njemačka riječ vrijedi bez uslova. Jugoslavija je zauzela isto-takvo držanje, a također i Mađarska. Mi smo sretni što sada imamo četiri granice, koje nas oslobađaju svake brige, da ih vojnički štitimo.

Posljednjem predsjedniku bivše austrijske države Miklasu predloženo je, da napusti BeČ. Kao mjesto stalnog boravišta predložena su mu tri manja mjesta a svako je mjesto udaljeno od Beča preko 200 km.

Na rođendan kancelara Hitlera, 20 travnja, sastat će se njemački Reichtag u bivšem austrijskom parlamentu u Beču.

Njemačko-austrijski građani čehoslovačke narodnosti ne će glasovati sa ostalim austrijskim podanicima u Beču, nego će za njih u svakom bečkom predjelu odrediti jedno zasebno biralište. Posljednjih dana izbila je vrlo žestoka borba između njemačkih i inozemnih novina oko poruke austrijskih biskupa austrijskom narodu, da glasuje za priključak. Borba je postala tako žestoka, da je kardinal Innitzer morao javnosti dati i drugu izjavu, u kojoj je izjavio, da je odluka austrijskih biskupa bila spontana. Kardinal Innitzer se nalazio u Rimu, na poziv Vatikana.

Ministar propagande Reicha Gobbels izdao je objavu, kojom se 9 travnja, kao predvečerje velikog plebiscita proglašuje danom velikog njemačkog Reicha; Toga će dana marširati cijeli njemački narod, zviždat će lokomotive, tulit će sirene, zvonit će zvona, gorjet će vatre te govorit će Furer u 8 sati u Beču.

Sir Neville Henderson, engleski poklisar u Berlinu, predao je ministru vanjskih poslova Rebbentropu notu u kojoj se sa strane Engleske priznaje pripojenje Austrije Njemačkoj.

Pitanja za analizu

  1. Što znaš o povijesnim okolnostima 1938. godine? Objasni političku situaciju u Europi i ulogu Adolfa Hitlera.
  2. Koji je povijesni događaj bio u središtu pozornosti ovog članka? Objasni što znači pripojenje Austrije Njemačkoj (Anschluss).
  3. Koji su politički motivi stajali iza pripojenja Austrije Njemačkoj prema Hitlerovim izjavama?
  4. Kako je Hitler opravdavao svoje postupke u govoru citiranom u članku? Koje retoričke strategije koristi kako bi opravdao kršenje međunarodnih sporazuma?
  5. Što znači Hitlerova izjava da njemačka riječ ‘vrijedi bez uvjeta’? Koju poruku šalje ovime?
  6. Kako je njemačka propaganda organizirala događaje poput plebiscita i obilježavanja pripojenja? Koji je cilj bio ovakvog pristupa?
  7. Kako je međunarodna zajednica reagirala na pripojenje Austrije prema članku? Objasni značenje engleske note kojom priznaju Anschluss.
  8. Zašto je poruka austrijskih biskupa izazvala sukob među novinama? Koji značaj ima podrška Crkve nacističkom režimu?
  9. Koje informacije ovaj članak pruža o odnosu nacističkog režima prema političkim i vjerskim vođama? Navedi primjere iz teksta.
  10. Kako bi ovaj članak mogao poslužiti kao povijesni izvor za istraživanje odnosa Njemačke i Austrije tijekom nacističkog režima? Objasni koje su prednosti i ograničenja ovakvog izvora.