Uključivanje igre u ponavljanje nastavnoga gradiva na kraju sata učinkovita je metoda koja potiče motivaciju učenika. Igra omogućava uključivanje svih učenika u aktivnost i pridonosi opuštanju učenika na kraju sata.
DAN – NOĆ
Jednostavna dječja igra kojom se može ponoviti gradivo. Igranjem ove igre učenici ponavljaju gradivo, zabavljaju se i fizički su aktivni.
Nakon završetka obrade gradiva svi učenici ustanu, a učitelj objašnjava pravila igre. Učitelj izjavljuje rečenicu (točnu ili netočnu) koja se tiče gradiva koje je taj sat obrađeno. Zadatak učenika je da ako je rečenica točna, ostanu stajati (DAN), a ako je netočna, moraju čučnuti (NOĆ). Učenici koji pogriješe i ostanu stajati, a trebali su čučnuti, ispadaju iz igre kao i obratno. Tko ostane zadnji bez greške, pobjednik je igre.
ISPITIVANJE U PARU
Nakon obrade gradiva učenici dobivaju uputu da sjednu u parove. Ako je neparan broj učenika, onda troje učenika sjedi zajedno. Učitelj objašnjava pravila igre. Oni učenici koji sjede s desne strane, postavljaju pitanje o obrađenome gradivu, a učenici koji sjede s lijeve strane odgovaraju na pitanje. Učenici ne smiju postaviti pitanje na koje je već odgovoreno, iznimno, ako je odgovor bio netočan, onda se pitanje može ponavljati do točnoga odgovora. Učitelj određuje smjer igre, odnosno koji par započinje s ispitivanjem. Par koji ne zna postaviti pitanje, odnosno odgovoriti na pitanje, ispada iz igre. Nakon jednoga kruga igre (kad su svi parovi postavili pitanje i odgovorili na njega) mijenja se model ispitivanja. Učenici koji su u prvome krugu odgovarali na pitanje, sad mijenjaju ulogu i postavljaju pitanje, a oni koji su u prvome krugu postavljali pitanje, sad odgovaraju. Nakon svakoga kruga mijenjaju se uloge učenika. Par koji ostane zadnji u igri pobjeđuje. Prilikom igranja igre važno je da su učenici koncentrirani i da slušaju tuđa pitanja i odgovore. Ova igra uz ponavljanje gradiva potiče kod učenika i suradnju.
GLASOVNA UMNA MAPA
Umna je mapa klasičan način sistematiziranja gradiva nakon obrade nastavne jedinice ili cijele nastavne teme.
Umjesto izrade umne mape u bilježnici ili na ploči, može se primijeniti metoda glasovne umne mape. Učitelj daje upute učenicima za ponavljanje: svatko će glasno iznijeti jedan pojam/rečenicu koju je zapamtio iz nastavne jedinice na satu. Učenici moraju pažljivo slušati ostale učenike kako ne bi ponovili pojmove jer inače ispadaju iz igre ponavljanja. Učenici iznose pojmove dok ne ostane samo jedan učenik. Ponavljanje je vrlo dinamično i potiče učenike na slušanje i koncentraciju.
IGRA VJEŠALA ZA PONAVLJANJE
Učenici vole igru vješala i ona može poslužiti za ponavljanje. Moguće je više varijacija. Učitelj napiše crtice za određeni pojam na ploču te vješalo za pogrešna slova. Slučajnim odabirom u e-dnevniku postavlja jednom po jednom učeniku pitanje o gradivu koje se ponavlja. Ako učenik točno odgovori, može birati slovo i pogađati rješenje. Ako učenik ne zna odgovor, ne može birati slovo, odnosno pogađati rješenje. Učenik može umjesto učitelja osmisliti pojam koji će napisati na ploču i koji će ostali učenici pogađati. I u ovoj se varijanti slučajnim odabirom u e-dnevniku prozivaju učenici kojima učitelj postavlja pitanja. Učenik koji pogodi rješenje, dolazi na ploču i piše novi pojam.
CITIRANJE: Milohanić, V. (2022). Dobre metode poučavanja povijesti #2. Poučavanje povijesti, I(2), 151.
Profesorica sam hrvatskog jezika i književnosti i povijesti. Predajem Povijest u osnovnoj školi. Područja mog interesa su metodika nastave povijesti, digitalne inovacije u nastavi te zavičajna povijest.