Objavljeno

Drugi svjetski rat – primjeri materijala za nastavu

Jedna od opširnijih tema koja se obrađuje u 8. razredu jest Drugi svjetski rat. Tema Drugog svjetskog rata proteže kroz tri domene: Društvo, Znanost i tehnologija te Politika. U ovom tekstu dijelim primjer obrade teme Drugog svjetskog rata kroz digitalne prezentacije i upotrebu nastavnih listića te primjere ponavljanja kroz upotrebu nastavnih listića, križaljke i kviza.

Clionaut preporuka: za edukatore

Obrada nastavnog gradiva

Najprije slijedi obrada gradiva iz domene Politika i to o Drugom svjetskom ratu u svijetu uz pomoć digitalne prezentacije, a zatim u Hrvatskoj uz pomoć nastavnog listića i udžbenika.

Najprije slijedi obrada gradiva iz domene Politika i to o Drugom svjetskom ratu u svijetu uz pomoć digitalne prezentacije, a zatim u Hrvatskoj uz pomoć nastavnog listića i udžbenika.

DOMENAD. POLITIKA
ISHODPOV OŠ D.8.1.
Učenik analizira različita državna uređenja i politike sklapanja međudržavnih saveza u 20. i 21. stoljeću.
POV OŠ D.8.2.
Učenik analizira utjecaj ratova i revolucija na preobrazbu državnog uređenja u 20. i 21. stoljeću
RAZRADA ISHODAUčenik interpretira vojno-političke sporazume, uzroke i tijek Drugoga svjetskog rata na području svijeta, Europe i Hrvatske.
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJEDrugi svjetski rat u svijetu, Europi i Hrvatskoj. Kvislinški režimi: primjer Nezavisne Države Hrvatske. Politika terora nad građanima (posebice Židovima, Srbima i Romima). Antifašizam – partizanski pokret. AVNOJ i ZAVNOH.

Kako je Drugi svjetski rat jedna ,,duga priča” u uzročno-posljedičnom nizu, obrada uz pomoć digitalne prezentacije s fotografijama, videozapisima (Tv kalendar) i kartama čini mi se najbolji izbor. Naravno, obrada gradiva o Drugom svjetskom ratu, ne temelji se samo na mom izlaganju uz pomoć prezentacije i prepisivanju natuknica, već učenici dobivaju kraće zadatke, npr.:

  • Uvodni razgovor na temelju pitanja:
    • Koje su bile posljedice I. svjetskog rata?
    • Koje je kazne Njemačka dobila versajskim mirovnim ugovorom?
    • Koje su države bile nezadovoljne nakon I. svjetskog rata i zašto?
    • U kojim državama nastaju totalitarizmi nakon I. svjetskog rata?
  • Pitanja unutar prezentacije: Što je politika popuštanja? Koje je države provode i zašto?
  • Učenici mogu potražiti objašnjenje za pojmove koji se nalaze na prezentaciji (npr. blitzkrieg, izdvoji uzroke i posljedice japanskog napada na SAD).
  • Učenici mogu analizirati kartu (Koja je država označena brojem 1 Njemačka prva napala? Koju je sljedeću državu Njemačka napala?)
  • Učenici mogu potražiti osobe s fotografija – Tko čini veliku trojicu? Na temelju fotografija zaključi je li došlo do promjene u sastavu velike trojice?

Prezentacija (Canva) je tematska i obuhvaća sve lekcije o Drugom svjetskom ratu u svijetu, sadrži natuknice za prepisivanje te izvore fotografija.

Za obradu gradiva o Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu koristim nastavni listić i udžbenik kako bi učenici ,,odmorili” od prezentacije. Nastavni listić isprintam učenicima pa ga ispunjavaju uz pomoć udžbenika, a zatim ga zajedno provjeravamo i usmeno objasnim ako nešto nije bilo jasno. Također, provjera natuknica s nastavnog listića može se provjeriti na način da se rješenja nastavnog listića prikažu na projekcijskom platnu ili pametnoj ploči.

Sljedeća tema o Drugom svjetskom ratu jest tema holokausta iz domene Društvo.

DOMENAA. DRUŠTVO
ISHODPOV OŠ A.8.1.
Učenik analizira međusobne odnose i dinamiku u pojedinim društvima tijekom 20. stoljeća
RAZRADA ISHODAUčenik: analizira holokaust i druga stradanja i zločine protiv čovječnosti na prostoru Hrvatske, Europe i svijeta tijekom Drugoga svjetskog rata i poraća.
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJERasni, vjerski, nacionalni, politički i ideološki progoni i stradanja, koncentracijski logori i logori smrti. Holokaust i drugi zločini protiv čovječnosti u hrvatskome, europskome i svjetskome kontekstu.

Za obradu ovog sadržaja koristim materijale iz moje digitalne kolekcije Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta (Wakelet). U digitalnoj kolekciji nalazi se prezentacija s fotografijama, zadaci za učenike, povijesni izvori, PDF s izdvojenim temeljnim ljudskim pravima itd.

Najprije za razgovor o ovoj osjetljivoj temi koristim svoje fotografije iz dvaju koncentracijskih logora koje sam posjetila, kroz tri aktivnosti povezujem ovu temu sa zavičajnom povijesti te ljudskim pravima:

  • Kraći razgovor o tome što misle učenici jesu li u koncentracijskim logorima za vrijeme Drugog svjetskog rata nastradali Istrani.
  • Učenici u paru čitaju povijesne izvore.
  • Učenici u paru čitaju koja su temeljna ljudska prava te zaključuju koja su prava nacisti kršili do 1945.

Posljednja tema koja se tiče Drugog svjetska rata tiče se tehnologije i znanosti u službi rata iz domene Znanost i tehnologija.

DOMENAC. ZNANOST I TEHNOLOGIJA
ISHODPOV OŠ C.8.1.
Učenik analizira razvoj i uporabu tehnologija koje su promijenile život čovjeka u 20. i 21. stoljeću.
RAZRADA ISHODAUčenik preispituje upotrebu i zloupotrebu znanosti u političke i ratne svrhe.
SADRŽAJ ZA OSTVARIVANJEDrugi svjetski rat – znanost i tehnologija u službi rata.

Ovu lekciju učenici obrađuju samostalno na način da uz pomoć udžbenika izrađuju umnu mapu o znanosti i tehnologiji u Drugom svjetskom ratu.

Ponavljanje nastavnog gradiva

Nastavni listić za ponavljanje gradiva (Canva) prije pisanja pisane provjere znanja.

Križaljka za ponavljanje:

Kviz (Genialy) o Drugom svjetskom ratu u Hrvatskoj.

Digitalna umna mapa o Drugom svjetskom ratu nalazi se na ovoj poveznici.