Allegro
Allegro – glazbena oznaka za tempo brzinu izvođenja glazbenog djela, na talijanskom jeziku, a znači = brzo, živo, veselo. Pijanist kao član komornog sastava ima široke mogućnosti izbora. Može nastupati sa još jednom osobom, sa još dvije, tri, četiri i više osoba. Pa tako primjerice može svirati i nastupati sa još jednim pijanistom/icom u klavirskom duu (ne duetu, jer duet označava dvije osobe koje pjevaju zajedno) – četveroručno na jednom klaviru ili svatko za svojim klavirom, dakle na dva klavira. Obično je skladba ta koja određuje kako se svira. Pijanist može napraviti duo i sa violinistom ili bilo kojim drugim gudačem i puhačem. Pijanist može osnovati i klavirski trio, u (klasičnom) sastavu klavir, violina, violončelo ili klavirski kvartet u (klasičnom) sastavu klavir, violina, viola, violončelo. Popularan je također i klavirski kvintet u (klasičnom) sastavu klavir, dvije violine, viola i violončelo. Klavirski kvintet, a i drugi komorni sastavi, mogu imati i drugačiji sastav – ovisno o ideji skladatelja i samoj skladbi. Primjerice, klavirski kvintet može imati i ovakav sastav: klavir, oboa, klarinet, korna (rog) i fagot ili neku drugu kombinaciju 4 instrumenta i klavira.
Ključna riječ u komornom muziciranju je koordinacija. Plete se jedna fina mreža suradnje, slušanja, povjerenja i koordinirano se predstavlja glazbeno djelo. Komorno je muziciranje vrlo lijep oblik muziciranja, kako za same glazbenike tako i za publiku.
Broj skladbi napisanih za razne komorne sastave je ogroman. Ja sam imala priliku svirati u različitim komornim sastavima i nastupati s njima. Premda je svaka takva suradnja posebna i neponovljiva, najdublje mi je ostao u sjećanju nastup i pripremni proces sa skladbom francuskog suvremenog skladatelja Oliviera Messiaena: Quatuor pour la fin du Temps (Kvartet za kraj vremena) sa kolegama – polaznicima (privatne) Međunarodne akademije za komornu glazbu International Mozart Academy, sa tadašnjim sjedištem u Krakowu i Wrocławu. Kvartet je u ovoj skladbi bio u sastavu: klarinet, violina, violončelo i klavir. Svi smo bili stipendirani od same Akademije. Klarinet je svirao kolega iz Mađarske, violinu kolegica također iz Mađarske, violončelo kolegica iz Kanade, i ja za klavirom. Po cijele dane i dobar dio noći smo vježbali u raznim komornim sastavima, bilo je izuzetno poučno i zanimljivo. Messiaenov Kvartet izveli smo na koncertu u Varšavi, 1996. godine, na kraju našeg šestomjesečnog učenja u Akademiji.

Poznati violončelist Miša Majski i poznata pijanistica Marta Argerič u nekoliko su navrata zajedno muzicirali te snimili nekoliko nosača zvuka.

Violina i klavir.

Na slici je proba komornog sastava – korna (rog) i klavir.

Proba flaute i klavira, za razliku od prethodne slike gdje pijanistica svira na koncertnom kalviru, pijanistica ovdje ima na raspolaganju pianino.

Klavirski duo, četveroručno na jednom klaviru.

Poznati čelist Yo Yo Ma i Condoleeza Rice, ovaj put, u ulozi pijanistice, nakon koncertnog nastupa 2002. godine

Klavirski kvartet klasičnog sastava. Peta osoba – mladić koji stoji pored pijanistice, nije član komornog sastava, već okretač nota pijanistici.

Klasični klavirski kvintet. Za klavirom je poljski pijanist Wladyslaw Szpilmann, čija je životna priča postala poznata prikazivanjem filma ‘Pijanist’, u kojem glavnu ulogu igra Adrien Brody.
Ostavite komentar. HPP ne odgovara za izreceno misljenje komentatora. Zabranjeno je vrijedanje, psovanje i klevetanje.