Zašto pomičemo sat?

Ljetno i zimsko računanje vremena uvedeno je kako bi se bolje iskoristilo dnevno svjetlo. Ideja je jednostavna: ljeti pomaknemo sat unaprijed kako bismo duže uživali u sunčevom svjetlu navečer. Zimi ga vraćamo natrag kako bismo se lakše prilagodili kraćim danima.

Prvi je ideju dao američki političar i izumitelj Benjamin Franklin 1784. godine. Predložio je da ljudi ranije ustaju kako bi štedjeli svijeće.

No, ljetno računanje vremena službeno je uvelo tek 1916. godine Njemačko Carstvo, a ubrzo su to učinile i druge zemlje u Europi i SAD-u. To je bilo za vrijeme Prvog svjetskog rata, kad je štednja energije bila jako važna.

Benjamin Franklin

Ljetno računanje vremena uvodilo se kako bi se smanjila potrošnja energije. Manje potrebe za umjetnim svjetlom značilo bi više uštede, pogotovo kad su gorivo i energija bili dragocjeni.

Danas znanstvenici još uvijek raspravljaju o tome koliko zaista uštedimo pomicanjem sata. Mnoge zemlje ga koriste, ali i mnoge ne. U Europskoj uniji čak razmišljaju o tome da ga ukinu, jer pomicanje sata može poremetiti ljudski san i bioritam.

Europski parlament je 2018. godine predložio ukidanje polugodišnjeg pomicanja sata, nakon provedenog istraživanja javnog mnijenja u kojem je čak 84% ispitanika podržalo ovu ideju. Prema ovom prijedlogu, svaka zemlja članica trebala bi sama odlučiti hoće li trajno ostati na zimskom ili ljetnom vremenu. Ideja je bila da bi se 2021. godine posljednji put uskladilo pomicanje sata u cijeloj Europskoj uniji, nakon čega bi države koje se odluče za ljetno vrijeme posljednji put pomaknule kazaljke naprijed u ožujku, a one koje ostaju na zimskom vremenu vratile bi kazaljke u listopadu.

Hrvatski sabor i vlada bili su spremni prilagoditi se europskoj odluci kada je Europski parlament 2018. godine izglasao prijedlog o ukidanju obveznog pomicanja sata. Trenutno svaka članica zadržava standardno pomicanje sata dok se ne donese konačna zajednička odluka ili dok države same ne odluče trajno usvojiti jedno računanje vremena.

Pitanja za analizu

  1. Zašto je uvedeno ljetno i zimsko računanje vremena?
  2. Tko je prvi predložio ideju o prilagođavanju dnevnog rasporeda kako bi se bolje iskoristilo dnevno svjetlo?
  3. Koja je država prva službeno uvela ljetno računanje vremena i u kojem povijesnom razdoblju? Zašto je to tada bilo važno?
  4. Koji je bio osnovni razlog za uvođenje ljetnog računanja vremena? Kako bi pomicanje sata utjecalo na troškove energije?
  5. Kako bi svaka država trebala odlučiti o računanju vremena prema prijedlogu Europskog parlamenta? Što to znači za Hrvatsku?