Delegati na Pariškoj mirovnoj konferenciji bili su angažirani u pregovorima o uvjetima mira s Njemačkom i njezinim saveznicima. Značajan aspekt ovog procesa uključivao je rješavanje zahtjeva predstavnika raznih skupina koje su tražile neovisnost od svojih bivših imperijalnih vladara. Ovaj zadatak bio je posebno zahtjevan zbog preklapanja zahtjeva za iste teritorije. U konačnici, mnoge nove nacije nastale su iz ostataka starih carstava.
Karikaturist Clifford Berryman bilježi osjećaje tog vremena karikaturom dječaka koji žali da su dramatične promjene na europskoj karti “potratile sve njegove godine učenja!”
Karikatura: 18. veljače 1919. g.
Moguća pitanja za analizu
- Kako je dječak prikazan u karikaturi? Kakav izraz lica ima i što to može sugerirati o njegovom stavu prema promjenama na karti?
- Koje su glavne povijesne promjene prikazane u karikaturi? Kako su one povezane s Pariškom mirovnom konferencijom?
- Kakve su bile dugoročne posljedice promjena granica nakon Prvog svjetskog rata?
- Na koji način karikatura može utjecati na suvremenog promatrača? Može li promijeniti ili potvrditi njihove poglede na povijesne događaje?
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.