Američki marinci iz 28. pukovnije Pete divizije su 23. veljače 1945. podigli su američku zastavu na vrhu planine Suribachi, planine na otoku Iwo Jima. Podizanje zastave zabilježeno je na poznatoj fotografiji Joea Rosenthala, koja je kasnije osvojila Pulitzerovu nagradu.
Autor fotografije je Joe Rosenthal. Fotografiju u punoj veličini 1600 x 1223 pixela možete preuzeti na ovoj poveznici:
Podizanje američke zastave na Iwo Jimi (13 preuzimanja )Nakon što je podignuta prva američka zastava na planini Suribachi, donesena je odluka da se ona zamijeni većom, koja bi bila vidljivija vojnicima diljem otoka. Poručnik Albert Tuttle pronašao je veću zastavu na obližnjem brodu i predao je marincu Reneu Gagnonu da je odnese na vrh planine. Gagnonova misija bila je dati tu veću zastavu poručniku Haroldu Schrieru, koji je već bio na planini Suribachi.
Kad je Gagnon stigao na vrh, marinci su pričvrstili novu zastavu na komad cijevi koji su pronašli i pripremili se da je podignu. U tom trenutku fotograf Joe Rosenthal i još dva fotografa stigli su do vrha. Dok su marinci počeli podizati drugu zastavu, Rosenthal je brzo snimio fotografiju, a da nije ni pogledao kroz tražilo svoje kamere. Ova je fotografija savršeno uhvatila trenutak i postala jedna od najpoznatijih slika u američkoj povijesti. Podizanje druge zastave simboliziralo je odlučnost i žrtvu marinaca tijekom ove brutalne bitke. Od 19. veljače do 26. ožujka 1945. na otoku je poginuo 6821 marinac i oko 19 000 ih je ranjeno. S japanske strane od 20 000 branitelja samo oko 2000 je preživjelo.
Ovo drugo podizanje zastave je ono što većina ljudi zna zbog Rosenthalove fotografije, koja je savršeno uhvatila trenutak i postala jedna od najlegendarnijih slika u američkoj povijesti.
Od šest muškaraca na fotografiji – Michael Strank, Rene Gagnon, Ira Hayes, Franklin Sousley, John Bradley i Harlon Block – samo su trojica preživjela bitku za Iwo Jimu. Strank, Block i Sousley poginuli su u akciji ubrzo nakon što je zastava podignuta.
Ovdje istraži što se zapravo dogodilo kod prvog podizanja zastave na Iwo Jimi.
Pitanja za analizu
- Što se dogodilo 23. veljače 1945. na planini Suribachi na otoku Iwo Jima?
- Zašto je donesena odluka da se zamijeni prva zastava na vrhu planine?
- Što se dogodilo s muškarcima prikazanim na fotografiji nakon bitke za Iwo Jimu?
- Tko je bio Joe Rosenthal i zašto je njegova fotografija postala poznata?
- Što misliš, zašto je Rosenthalova fotografija postala jedna od najpoznatijih slika u američkoj povijesti?
- Što podizanje zastave na Iwo Jimi simbolizira za američke marince i širu američku javnost? Što je simboliziralo 1945. a što danas?
- Kako bi se osjetio/la da si bio/bila jedan od vojnika na toj fotografiji? Što bi ti ta fotografija značila?
- Zašto je podizanje druge zastave imalo toliko veliko značenje?
- Što misliš, zašto je važno zabilježiti povijesne događaje kao što je ovo podizanje zastave?
- Kako misliš da se vojnici na fotografiji osjećaju kada su vidjeli da je njihova slika postala tako poznata?
- Ako bi mogao/la razgovarati s jednim od vojnika na fotografiji, što bi ga/je pitao/la?
- Kako možemo znati da je priča o podizanju zastave točna? Koji su izvori koji to potvrđuju?
- Koje druge vrste povijesnih izvora osim fotografija možemo koristiti da bismo saznali više o bitci za Iwo Jimu?
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.