XIV. Državno natjecanje iz povijesti
Izvjestaj s državnog natjecanja
Ove godine Državno natjecanje iz povijesti učenika osnovnih i srednjih škola održano je u Lovranu od 17. 4. -19. 4. 2013. Lovran je prekrasno mjesto smješteno na Liburnijskoj rivijeri, bogato kulturno povijesnim znamenitostima i prirodnim ljepotama. Natjecanje je održano uOsnovnoj školi Viktora Cara Emina, čiji su se djelatnici pod vodstvom ravnateljice Ive Erceg pokazali kao gostoljubivi domaćini i izvrsni organizatori. Na natjecanju je sudjelovalo 250 učenika i mentora koji su bili smješteni u hotelu Excelsior u Lovranu.
Svečano otvorenje XIV. Državnog natjecanja iz povijesti održano je u sportskoj dvorani Osnovne škole Viktora Cara Emina popraćeno prigodnim i zanimljivim scenskim i glazbenim nastupima. Sudionicima natjecanja u svojim pozdravnim govorima zaželjeli su puno uspjeha i dobre rezultate, ugodan boravak i druženje ravnateljica OŠ Iva Erceg, načelnik općine Lovran Emil Gržin, pročelnica odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije Jasna Vlašić, u ime Državnog povjerenstva za natjecanje iz povijesti Marijana Marinović tajnica i predsjednik Željko Holjevac, a u ime Agencije za odgoj i obrazovanje je ravnatelj podružnice u Rijeci Oleg Đaković. U svom govoru gospođa mr. sc. Marijana Marinović poručila je učenicima i mentorimada su oni sam vrh znanja iz povijesti u Hrvatskoj, i da samim sudjelovanjem na natjecanju predstavljaju ono najbolje što se može postići u znanju iz povijesti.
Izuzetno lijep i bogat glazbeni i scenski program obogatilo je i društvo Red čuvara grada Zagreba koji su svojim nastupom nastojali oživjeti viteške borbe u srednjem vijeku, te su izazvali veliko zanimanje i pažnju gledatelja. Nakon priredbe sudionici natjecanja bili su počašćeni specijalitetima Lovrana i mogli su razgledati školu, koja ima zanimljivu etnografsku zbirku.
Drugi dan natjecanja četvrtak 18. travnja bio je ispunjene pisanjem pisanih provjera znanja, predstavljanjem samostalnih istraživačkih radova učenika iz povijesti, našlo se također vremena za razgled Lovrana, a u poslijepodnevnim satima i za izlete u okolicu. Tako su učenici i mentori birali između razgleda Opatije, Kastava ili Mošćeničke Drage gdje su im vodiči bili izuzetno gostoljubivi učitelji i nastavnici iz škole domaćina.
Natjecanje iz povijesti ima sljedeće kategorije: prva je pisana provjera znanja za učenike osnovne škole 7. razred i 8. razred i pisana provjera znanja za učenike srednje škole, i to prema skupinama: 1. skupina – Prapovijest i Stari vijek, 2.skupina – Srednji i Rani novi vijek, 3.skupina – 18. i 19. stoljeće i 4. skupina – 20. stoljeće. Za učenike srednje škole postoji i kategorija samostalnih istraživačkih radova. Nakon pisanja provjera znanja i predstavljanja samostalnih istraživačkih radova u večernjim satima objavljeni su i rezultati natjecanja. Učenici su u pisanim provjerama znanja pokazali zavidno znanje i povjesničarske vještine, što pokazuju vrlo visoki postotci riješenosti testova za sve skupine. Dakle uloženo je mnogo truda i rada od strane učenika i mentora da bi se postigli visoki rezultati. Zanimljivo je primijetiti da se na natjecanju pojavilo više učenika iz iste škole, odnosno da je bilo mentora koji su imali učenike u nekoliko kategorija natjecanja i to iz škola iz manjih gradova. Na natjecanju je predstavljeno i petnaest samostalnih istraživačkih radova. Predstavljanje radova i ove godine je izazvalo je veliko zanimanje i pažnju.
Državni prvaci su: skupina 7. razred osnovne škole; učenica Antonija Jurišić, mentor Manuela Kujundžić, OŠ Popovača, Popovača. Za skupinu 8. razred učenica Liana Šošo, mentor Marina Lusina, iz OŠ Eugen Kumičić, iz Rijeke. Za 1. skupinu Prapovijest i Stari vijek državni prvak je učenik Matej Vereš, mentor Anđa Sokol iz Prve gimnazije Osijek. Za 2. skupinu Srednji i Rani novi vijek državni prvak je Ivan Borna Ninčević, mentor Natalija Jadrić, iz Gimnazije Karlovac. Državni prvak u 3. skupini je učenica Lucija Bajkovec, mentor Verica Mutvar iz Gimnazije Čakovec. U 4. skupini državni prvak je učenica Hana Fiala, mentor Milka Prodanović, iz Srednje škole August Šenoa iz Garešnice.
U kategoriji samostalnih istraživačkih radova pobjednik je istraživački rad učenica Valentine Pongračić i Gabrijele Perhaj, mentor Višnja Burek iz Prve gimnazije Varaždin. Naslov rada je:Urbarijalna regulacija u sučijama Majerje, Nova Ves i Sračinec u Donjopoljskom kotaru Varaždinske županije (1773.-1783. godine).
U petak 19. travnja učenici i mentori slobodno prije podne i lijepo vrijeme iskoristili su za šetnju uz more, a neki su izabrali i izlet u Mošćeničku Dragu. U 12 sati u hotelu Excelsior u Kongresnoj dvorani održano je svečano proglašenje pobjednika i zatvaranje XIV. Državnog natjecanja iz povijesti za osnovne i srednje škole. Uz čestitke svim učenicima i sudionicima predsjednik povjerenstva državnog natjecanja Željko Holjevac uručio je plakete i nagrade za prva tri osvojena mjesta prema kategorijama, a svi ostali sudionici dobili su pohvalnice i zahvalnice.
INFO: Suzana Pešorda radi kao nastavnica povijesti u Srednjoj školi Sesvete i dugogodišnja je članica Državnog povjerenstva za provedbu natjecanja iz povijesti.
Ostavite komentar. HPP ne odgovara za izreceno misljenje komentatora. Zabranjeno je vrijedanje, psovanje i klevetanje.