Novo:

Program: Kliofest 2015. – Dan povijesti u Hrvatskoj

Drugi Festival povijesti Kliofest ove će se godine održati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu između 12. i 16. svibnja. Uz niz predstavljanja novih knjiga i sajam povijesno-publicističke literature bit će održano nekoliko okruglih stolova, između ostaloga o novom licu Hrvatskoga povijesnog muzeja, novom školskom kurikulumu povijesti, emocijama u povijesti, povijesti i izazovima digitalnog doba. Dodijelit će se nagrade istaknutim povjesničarima u petak, 15.V. te nastavnicima povijesti u subotu, 16.V. (potonje na natječaju za najbolji rad o Prvome svjetskom ratu i Hrvatskoj u to doba).

Utorak, 12.V.2015.

11.30 Svečano otvorenje

U glazbenom dijelu programa nastupa Zbor Instituta za crkvenu glazbu „Albe Vidaković“ Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

12-14 Okrugli stol Novo lice Hrvatskoga povijesnog muzeja

Moderator: Ivica Prlender

Sudjeluju: Berislav Šipuš, Saša Marenjak, Nataša Mataušić, Ivica Plavec

14-15 Predstavljanje izdanja Instituta za historiju u Sarajevu i Instituta za suvremenu povijest u Ljubljani

Sudjeluju: Aleš Gabrič, Husnija Kamberović, Jasna Turkalj

15-16 Predstavljanje knjige Prevođenje povijesti, Srednja Europa

Sudjeluju: Zrinka Blažević, Suzana Coha, Magdalena Najbar-Agičić, Dinko Župan

16-17 Predstavljanje knjige Ilirski ratovi, Školska knjiga

Sudjeluju: Marin Zaninović, Marina Milićević Bradač, Domagoj Tončinić, Deniver Vukelić

17-18 Predstavljanje knjige Vrtoglave godine. Europa 1900-1914, Fraktura

Sudjeluju: Damir Agičić, Zvonko Maković, Seid Serdarević

18-19.30 Okrugli stol Povijest sporta u Hrvatskoj – razvoj i perspektive

Moderator: Zrinko Čustonja

Sudjeluju: Đurđica Bojanić, Jurica Gizdić, Ivica Golec, Robert Kučić

Filmski program u NSK / Hoja, Lero! – r. Vjekoslav Afrić, 1952., gl. Dorotea Matulić, Jozo Laurenčić (film o slavensko-avarskim sukobima te o mitologiji Avara i Slavena) / Početak u 19.30 sati

Srijeda, 13.V.2015.

11-12 Predstavljanje knjiga o spomenicima orijentalnih kultova u Hrvatskoj, FF Press

Sudjeluju: Petar Selem, Inga Vilogorac Brčić, Dino Milinović

12-14 Okrugli stol Povijest emocija: pomodni trend ili interdisciplinarna platforma?

Moderator: Branimir Janković

Sudjeluju: Petar Bagarić, Zrinka Blažević, Ivana Brković, Zrinka Nikolić Jakus, Monica Priante, Elizabeta Radonić

14-15 Predstavljanje knjiga Opiranje zlu i Borile smo se za vazduh, Jesenski i Turk / Documenta / Kuća ljudskih prava Zagreb

Sudjeluju: Vesna Janković, Nikola Mokrović, Paul Stubbs

15-16 Predstavljanje knjige Anatomija jedne velikaške porodice. Rauchovi, FF Press

Sudjeluju: Iskra Iveljić, Stjepan Matković, Mario Strecha

16-17 Predstavljanje knjige Pax Americana na Jadranu i Balkanu, Algoritam

Sudjeluju: Vjekoslav Perica, Kruno Lokotar, Dragan Markovina, Francesca Rolandi, Ivo Žanić

17-18 Predstavljanje knjige Hrvatska književnost XIX. stoljeća, Alfa

Sudjeluju: Vinko Brešić, Damir Agičić, Mario Strecha, Marina Protrka Štimec

18-19 Autobiografije kao povijesni izvori / Predstavljanje knjiga Zgode i nezgode moga života Mijata Stojanovića i Memoari baruna Franje Trenka, Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje

Sudjeluju: Stanko Andrić, Vinko Brešić,  Alexander Buczynski, Darko Vitek

Filmski program u NSK / Tatari – r. Richard Thorpe, 1961., gl. Orson Welles, Victor Mature (koprodukcijski film o Tatarima i Slavenima sniman u Zagrebu) / Početak u 19.30 sati

Četvrtak, 14.V.2015.

12-14 Okrugli stol Povijest i izazovi digitalnog doba

Moderator: Gordan Ravančić

Sudjeluju: Miljenko Hajdarović, Neven Jovanović, Sofija Klarin Zadravec, Vlatka Lemić, Artur Šilić

14-15 Predstavljanje udžbenika povijesti od 5. do 8. razreda za učenike s posebnim potrebama, Alka script

Sudjeluju: Daniela Jugo-Superina i Nera Malbaša Kovačić

15-16 Predstavljanje knjiga Osobni arhivski fondovi i Neznani svijet Emilija Laszowskog, Hrvatski državni arhiv

Sudjeluju: Melina Lučić, Mario Stipančević, Silvija Babić, Jozo Ivanović

16-17 Predstavljanje novih izdanja Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: Kula Jankovića, Intelektualac danas, Hrvati i Srbi u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću i Vojnici između nacionalnih fronti

Sudjeluju: Ivana Cvijović Javorina, Jasna Čapo, Dragan Damjanović, Željko Holjevac, Branimir Janković, Marijeta Rajković Iveta, Drago Roksandić

17-18 Predstavljanje knjige Posljednji dani čovječanstva, Disput

Sudjeluju: Filip Hameršak, Josip Pandurić, Boris Senker, ulomke čita Jasmin Novljaković

18-19.00 Predstavljanje knjiga u izdanju Hrvatske sveučilišne naklade

Sudjeluju: Anita Šikić i autori

 Filmski program u NSK / Dugi brodovi – 1964., gl. Richard Widmark, Sidney Poitier, Beba Lončar (najpoznatiji vikinški film, snimljen u Limskom kanalu) / Početak u 19.30 sati

Petak, 15.V.2015.

11-12 Predstavljanje knjige Studia diplomatica. Rasprave i prinosi iz hrvatske diplomatike, FF Press

Sudjeluju: Mirjana Matijević Sokol, Ivan Botica, Tomislav Galović, Damir Karbić

12-14 Dodjela nagrada za doprinos historiografiji – Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti / Društvo za hrvatsku povjesnicu

Nagrada „Ivan Lučić“ za životno djelo

Nagrada „Mirjana Gross“ za knjigu

Nagrada „Vjekoslav Klaić“ za popularizaciju povijesti

Nagrada „Ferdo Šišić“ za najbolji diplomski rad

Nagrada „Jaroslav Šidak“ inozemnom povjesničaru

/ U glazbenom dijelu programa nastupa Zbor Concordia discors Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

14-15 Predstavljanje knjiga Novi mozaici nacija u ‘novim poredcima’, Hrvatski institut za povijest / Krojenje pravde, Plejada

Sudjeluju: Marica Karakaš Obradov, Tomislav Popić, Ivan Majnarić, Ilija Ranić, Ivica Šute

15-16 Predstavljanje knjige Sveti trokuti. Topografija hrvatske mitologije, Ibis grafika

Sudjeluju: Juraj Belaj, Vitomir Belaj, Saša Krnic

16-17 Predstavljanje knjige Hrvatska Klio: o historiografiji i historičarima, Srednja Europa

Sudjeluju: Damir Agičić, Miroslav Bertoša, Drago Roksandić

17-18 Predstavljanje knjiga Čemu nas uči povijest? i Kako pisati ishode učenja?, Profil udžbenici

Sudjeluju: Snježana Koren, Marijana Marinović, Ivona Savić, Vesna Vlahović Štetić

18-19.30 Okrugli stol Prema novom kurikulumu povijesti u školama

Moderator: Neven Budak

Sudjeluju: Dijana Dijanić, Tamara Janković, Snježana Koren, Karolina Ujaković

 Radionica Kulinarske tradicije Dalmacije i Mediterana / Voditeljica Nikolina Šimetin Šegvić / (15-18 sati)

 Filmski program u NSK / Požar Rima – r. Guido Malatesta, 1965., gl. Lang Jeffries, Christina Gaioni (filmska priča o Neronu i požaru Rima, snimljena u zagrebačkoj Dubravi) / Početak u 19.30 sati

Subota, 16.V.2015.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica

10-13 Različite radionice u organizaciji fakulteta, muzeja i dr.

Stara zagrebačka kuhinja. Od nabave namirnica do njihove pripreme – specifičnosti Zagreba i njegove okolice kroz povijest / Voditeljica Nikolina Šimetin Šegvić (vođena šetnja od Dolca do zgrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice)

Razvoj pisma od goveda do A II. dio / Voditeljice Jelena Marohnić, Jasmina Osterman, Inga Vilogorac Brčić

Kartografska radionica Hrvatskoga državnog arhiva u Zagrebu / Voditeljica Mirjana Jurić

Povijest u stripu (za stariji osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast) / Voditelj Filip Šimetin Šegvić, sudjeluju Marko Lovrić i Vanja Dolenec

Zapalimo vatru – paljenje vatre bez šibica i upaljača / Voditelj Zlatko Mirt (MSB)

12-13.30 Tribina Uzroci Prvoga svjetskog rata i položaj Hrvatske u to doba / Dodjela nagrada na natječaju Hrvatske udruge nastavnika povijesti i Hrvatsko-američke kulturne udruge

Sudjeluju: Igor Despot, Filip Hameršak, Tamara Janković, Dinko Podrug

Tijekom Kliofesta biti će postavljena izložba Od ognjišta do prostrtog stola, na kojoj će posjetitelji moći razgledati kuhinjski pribor i posuđe iz fundusa Muzeja seljačkih buna i privatnih zbirki. Autorica je muzejska savjetnica Vlatka Filipčić Maligec.

U večernjim satima od utorka do petka (12.-15. svibnja) bit će prikazani povijesni filmovi po izboru povjesničara filma Daniela Rafaelića. Budući da je broj mjesta u dvorani za projekcije ograničen, ulaznice za predstave moći će se preuzeti na štandu Kliofesta.

DAN POVIJESTI U HRVATSKOJ

  1. svibnja 2015.

Program

 

 

Pula

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Odjel za humanističke znanosti, Ivana Matetića Ronjgova 1

Dan otvorenih vrata Odsjeka za povijest

1. Otvoreni sat – razgovor s nastavnicima i studentima o preddiplomskom i diplomskom studiju povijesti / 10.30 sati

2. Predstavljanje djelatnosti Odsjeka za povijest i predavanja nastavnika Odsjeka za učitelje i nastavnike povijesti u istarskim školama

·         Igor Duda, Znanstveno-nastavna djelatnost Odsjeka za povijest / 14.00 sati

·         Ivan Jurković, Demografski razvoj hrvatskih zemalja od ranog srednjeg vijeka do 19. stoljeća / 14.30 sati

·         Danijela Doblanović, Demografska tranzicija u Hrvatskoj / 15.30 sati

 

Istarsko povijesno društvo i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule, Dom antifašista, Emova 1

Prikazivanje dokumentarnog filma Pula 1945.: oslobođenje očima svjedoka Igora Jovanovića i Igora Šaponje / početak u 17 sati

 

Rijeka

 

Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišna avenija 4

Radionica „Antička i srednjovjekovna svakodnevnica“ / Lucijana Šešelj i Kosana Jovanović

Četvrtak, 14. svibnja / dvorana A-106

Srednjovjekovni kanoni ljepote (T. Sirotić, plakat + izlaganje) / 12.15-13 sati

Glagoljica i ćirilica (S. Zubčić, Odsjek za kroatistiku) / dvorana 601, 13-14 sati

Lizistrata – antička komedija, predstava / 14.30-15.30 sati

Klinasto pismo (L. Šešelj, Odsjek za povijest) / 16.15-17 sati

 

Petak, 15. svibnja

Antička i srednjovjekovna kuhinja – predstavljanje jela, namirnica, načina kuhinja (plakati + degustacija) / ispred dvorane 106, 10-16 sati

Hebrejsko pismo (M. Majetić, izlaganje) / dvorana 401, 10-11 sati

Rimski domus – prikaz rimske kuće / ispred dvorane 106, 10-16 sati

Antička kozmetika / ispred dvorane 106, 10-16 sati

Izrada i ukrašavanje srednjovjekovnih rukopisa (K. Jovanović, Odsjek za povijest) / dvorana 401, 14-15 sati

 

Povijesno društvo Rijeka, Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci, Ružićeva 5, početak u 11 sati

1. Predstavljanje knjige o kalendaru «Istran» (autori Petar Strčić i Maja Polić), dvaju svezaka časopisa Rijeka za 2014. te Biobibliografije Mladena Urema (autorice Maja Polić i Nina Spicijarić Paškvan)

2. Predavanje „Oslobođenje Like 1945. godine“ / Luka Nekić i Matija Tomac

 

Trogir Muzej grada Trogira / Galerija Cate Dujšin Ribar

Predavanje Fani Celio Cega „Kako se na primjeru nekoliko oporuka može predočiti trogirska svakodnevica krajem 18. stoljeća“ / početak u 19.30 sati

 

Split Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta, Put iza nove bolnice 10c
Dan otvorenih vrata / razgovor s profesorima i tri predavanja od 10 do 16 satiIvan Basić „Natpis nadbiskupa Ursa kao izvor za crkvenu povijest ranosrednjovjekovnog Zadra“ / 10.00 sati
Tonija Andrić „Ekonomska svakodnevica srednjovjekovnog Splita“ / 12.00 satiAleksandar Jakir „Domovinski rat u historiografiji“ / 14.00 sati

 

Osijek Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, L. Jägera 9

1. Predavanje „Dalmacija od Londonskoga do Rapalskoga ugovora (1915-1920)“ / Ante Bralić

2. Tribina povodom 110. godišnjice generalnog štrajka osječkih radnika / Alumni Klub Filozofskog fakulteta u Osijeku, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Osijeku / sudjeluju: Luka Pejić, Snježana Ivčić, Jasna Račić, Davorin Ćuti, Luka Matić i drugi članovi Alumni Kluba FFOS-a / Mjesto i vrijeme: Filozofski fakultet Osijek, učionica br. 54, 14.00 – 18.30 sati

 

Beli Manastir Zavod za baranjsku povjesnicu, Velika vijećnica grada Beli Manastir

Predavanja u ciklusu Baranja u kontekstu europske civilizacijske stečevine / voditelj Davor Taslidžić / početak u 18 sati

1. Predavanje „Poljodjelski kompleks Belje i različiti narodi“ / Jakab Ferkov

2. Predavanje „Beli Manastir u kontekstu povijesnih događanja za vrijeme Austro-Ugarske“ / Igor Josipović

 

Požega Povijesno društvo Požega

Radionice o temi „Rim“ za uzraste od predškolske djece do umirovljenika / programski voditelj Gordan Đurđević

 

Kutina Povijesna udruga Moslavina i Muzej Moslavine u Kutini

Dva predavanja i slobodan posjet izložbi te galeriji / početak u 18 sati

1. Predavanje „Banova i ta tvoja sela“ / Slavica Moslavac

2. Predavanje „Vojna povijest srednjovjekovlja“ / Petar Pisk

 

Križevci Matica hrvatska Ogranak Križevci, Gradska vijećnica, Ivana Zakmardija Dijankovečkoga 12

Razgovor o knjizi The nobile elite in the county of Korros (Križevci) / sudjeluju autor Tamás Pálosfalvi, Ivan Peklić, Marija Karbić; moderatorica Renata Husinec / početak u 19 sati

 

Koprivnica Povijesno društvo Koprivnica, Gradska vijećnica u Koprivnici

Predavanje „O utjecaju vulkana Santorini na minojsku civilizaciju“  / Ladislav Palinkaš / početak u 19 sati

 

Nakladnici

  1. AGM
  2. Alfa
  3. Algoritam
  4. Alka script
  5. Antibarbarus
  6. Disput
  7. Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske
  8. Dušević i Kršovnik
  9. FF Press
  10. Fraktura
  11. Hrvatski državni arhiv
  12. Hrvatski institut za povijest
  13. Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
  14. Hrvatska sveučilišna naklada
  15. Ibis grafika
  16. Jesenski i Turk
  17. Kršćanska sadašnjost
  18. Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“
  19. Meandar
  20. Matica hrvatska
  21. Mozaik knjiga
  22. Muzeji Hrvatskog zagorja
  23. Nacionalna i sveučilišna knjižnica
  24. Naklada Ljevak
  25. Ognjište, Nakladna zadruga
  26. Plejada
  27. Profil udžbenici
  28. Prosvjeta
  29. Sandorf
  30. Srednja Europa
  31. Školska knjiga
  32. TIM press
  33. Verbum
  34. Zagrebačka naklada
  35. Znanje
HPP
About HPP (159 Articles)
Hrvatski povijesni portal je elektronički časopis za povijest i srodne znanosti pokrenut 2006. godine.
Contact: Website

Ostavite komentar. HPP ne odgovara za izreceno misljenje komentatora. Zabranjeno je vrijedanje, psovanje i klevetanje.

Your email address will not be published.


*