Povijest u nastavi – broj 12
Jesensko izdanje stručnog časopisa „Povijest u nastavi“ nam dolazi na 140 stranica sa temama prvenstveno namijenjenim nastavnicima povijesti. U prvom dijelu možemo čitati sedam preglednih i stručnih članaka, a uz to možemo čitati nekoliko ocjena i prikaza, pregled znanstvenih i stručnih skupova te predstavljanje znanstvenih i strukovnih udruga.
Franko Dota u preglednom članku „Sjećanje na poplavu u Firenci 1966. – osnovni elementi memorijskog sustava“ rekonstruira sjećanja na veliku poplavu i načine na koje su ti događaji pohranjeni u memoriji svjedoka. Posebno se osvrće na „mitiziranje“ katastrofe kakvo se može čitati u izvještajima i monografijama, dok se npr. u sjećanjima svjedoka i spasitelja takvi dramatični elementi mogu susresti u mnogo manjoj mjeri. Autor govori i o tzv. anđelima blata koji su volontirali i pomagali građanima Firence kao i kod spašavanja umjetničkog blaga tog grada.
Nobuhiro Shiba sa Sveučilišta u Tokiju predstavlja nadasve zanimiljivu temu „Jedan ulomak iz povijesti suradnje Japana i Hrvatske. Hrvatska pjesma „U boj“ i japanski muški zbor“. Ne znam koliko je čitateljstvo upoznato sa tematikom, ali arija Zrinskog iz opere „Nikola Šubić Zrinski“ je popularna u Japanu obzirom da je radnja u skladu sa samurajskom filozofijom hrabrosti i požrtvovnosti. Autor prepričava povijest dolaska arije u Japan preko Čehoslovačke legije nakon Prvog svjetskog rata.
Željka Trupković u stručnom članku „Prikaz žena u udžbenicima povijesti za osnovnu školu iz 1997. i 2007. godine“ donosi analizu prisutnosti „historije žena“ u udžbenicima, te u kojoj se mjeri ona promijenila u deset godina. Pratila je prikaz Kleopatre, kraljice Jelene, Marie Sklodowske-Curie i Savke Dabčević-Kučar.
Aleksandra Đurić u stručnom članku „Vrednovanje rada škole: učenik kao ocjenjivač“ autorica je nastojala u proteklim godinama rada aktivirati učenike postavljajući ih u poziciju ocjenjivača nastavnika. Autorica je u razdoblju od prosinca 2005. do prosinca 2007. metodom anonimnog upitnika ispitala ukupno 109 učenika u dvije škole. Rezultati koji sus pritom dobiveni mogu biti simpatični elementi u pokušaju nastavnika da dobije povratnu informaciju o kvaliteti svog rada. Zanimljivo je istaknuti podatak iz devetog pitanja „Želite li o nekoj nastavnoj temi više saznati?“ gdje učenici u većoj mjeri ističu teme iz zavičajne povijesti. Ističem još jednu rečenicu iz zaključka u kojoj autorica piše: „Početnici, za razliku od svojih starijih iskusnijih kolega, češće promišljaju o svome radu.“ Svakako zanimljiva teza koji bi također mogli provjeriti u jednoj anketi na razini županijskih stručnih vijeća nastavnika povijesti.
Petar Lukačić je u preglednom članku „Primjena Web 2.0 servisa u nastavi povijesti“ pokušao približiti mogućnosti naprednih internetskih servisa u svrhu korištenja u nastavi povijesti. Detaljniji osvrt možete pročitati na ovom linku.
Denis Detling u članku „Tablica u nastavi povijesti“ donosi nekoliko primjera (1848., Dmitar Zvonimir, Mezopotamija, Arapi i islam) kako učinkovito u nastavi koristiti tablice kao pregledno sredstvo sistematizacije gradiva i maksimiziranja aktivnosti učenika na nastavnom satu. Drago mi je čitati da koristim iste ili slične tablice u svom radu, premda moram priznati da mi je ideja sa Dmitrom Zvonimirom nova i zanimljiva. Među takve tablice bi još mogli uvrstiti gradiva starih civilizacija, grčkih polisa, prvi i drugi trijumvirat, itd.
U članku „Nastava povijesti u OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu“ Sonja Poljak i Suzana Jagić pišu o primjeni suvremenih mogućnosti nastave povijesti u svojoj školi. Divim se sinergiji između struke i uprave škole koja izgleda postoji u tom kolektivu i pruža mogućnost terenske nastave. Također mi je drago što smo tijekom vremena njihove aktivnosti pratili i na našem portalu:
- Varaždinske Toplice – terenska integrirana nastava
- Položaj žena kroz povijest
- Gradski muzej Varaždin u nastavi povijesti
- Izvanučionička nastava u Lepoglavi i Bednji
- Obilježeni prvi Ivanečki rudarski dani
- Svjetski dan tolerancije u našoj školi
Među ocjenama i prikazima možemo čitati prikaz zbornika „Kurikulum: teorije – metodologija – sadržaj – struktura“, „Promišljanje historije“, „Mala povijest prošlosti: pironistička skica povijesnog uma“, zbornik radova „Revizija prošlosti na prostorima bivše Jugoslavije“, „Europa i Sredozemlje u srednjem vijeku“, „Moderna vremena – Povijest svijeta od 1920-ih do 2000.“, „Počeci turizma u Makarskoj i Primorju do 1940. godine“ i „Genocidni zločin totalitarnog režima u Ukrajini 1932-1933.“.
Među prikazanim skupovima su „Joint history project – seminar za nastavnike“, „Interkulturalni dijalog i nastava povijesti“, „1918. u hrvatskoj povijesti“, „Ivan Kukuljević Sakcinski u 1848.“ i „Osnove ispitnog sustava – proces sastavljanja i validacije ispita“.
Na kraju možemo pročitati izvještaj sa trećeg zagrebačkog maketarskog kupa „Crna kraljica“ održanog 20. rujna 2008. godine.
Ostavite komentar. HPP ne odgovara za izreceno misljenje komentatora. Zabranjeno je vrijedanje, psovanje i klevetanje.