Novo:

Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti 2017

Uobičajeni godišnji seminar "Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti" ove se godine od 24. do 27. siječnja održava u Koprivnici. Prijave su krajem prošle godine objavljene na EttaEdu i 50 nastavnika je brzo popunilo sva slobodna mjesta. Seminar organizira viša savjetnica Loranda Miletić uz veliku pomoć Renate Ozorlić Dominić. U nastavku možete pogledati program rada.

Hotel Podravina, utorak 24. siječnja 2017.
14:00 – 16:00 Obilazak Koprivnice za sudionike stručnog skupa izvan Koprivničko-križevačke županije uz stručno vodstvo Mirne Kovačić, Osnovna škola „Đuro Ester“, Koprivnica
16.15 Prijava i registracija sudionika
 

17:00 – 17:30

 

Pozdravni govori i otvaranje stručnog skupa

Jadranka Žarković-Pečenković, prof., ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje

Mišel Jakšić, dipl. oec., gradonačelnik Grada Koprivnice

Darko Koren, ing. građ., župan Koprivničko-križevačke županije

Nj. E. Zina Kalay Kleitman, veleposlanica Države Izrael

Ministar znanosti i obrazovanja / Predstavnik Ministarstva znanosti i obrazovanja

Predsjednica Republike Hrvatske / izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske

17:30 – 18:00 Židovi u predratnoj Europi, Kako smo živjeli? film Imperijalnoga ratnog muzeja u Londonu; uvod u film, Loranda Miletić, viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje, Zadar
18:00 – 18:45  Sudionici holokausta – počinitelji, žrtve, promatrači, spašavatelji; izlaganje

dr. sc. Tal Brutmann, Mémorial de la Shoah, Francuska

 

 

Hotel Podravina, srijeda 25. siječnja 2017.
09:00 – 10:00 Evolucija genocidne prakse: različite faze „Konačnog rješenja”; izlaganje

dr. sc. Tal Bruttmann, Mémorial de la Shoah, Francuska

10:00 – 10:15  Program Pestalozzi Vijeća Europe „Od sjećanja na holokaust do sprečavanja radikalizacije i zločina protiv čovječnosti“, izlaganje

Renata Ozorlić Dominić, viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje, Zagreb

10:15 – 10:30 Stanka
10:30 – 13:30

 

Grupa 1 – Poučavanje o izborima i moralnim dilemama – prepreka ili profesionalni izazov; radionica, Valeria Turk-Presečki, Gimnazija Daruvar, Daruvar
10:30 – 11:55 Grupa 2 – Povratak izvorima; radionica

Miljenko Hajdarović, Srednja škola Čakovec, Čakovec

 

12:05 – 13:30

 

 Grupa – 2 Priča obitelji Herschel: Kalendar života, radionica

Szilvia Petö-Dittel, Yad Vashem, Izrael

13:30 – 14:30 Ručak
 

14:30 – 17:30

 

 Grupa 2 – Poučavanje o izborima i moralnim dilemama – prepreka ili profesionalni izazov; radionica, Valeria Turk-Presečki, Gimnazija Daruvar, Daruvar
14:30 – 15:55 Grupa 1 – Povratak izvorima; radionica

Miljenko Hajdarović, Srednja škola Čakovec, Čakovec

 

16:05 – 17:30

 

 Grupa 1 – Priča obitelji Herschel: Kalendar života, radionica

Szilvia Petö-Dittel, Yad Vashem, Izrael

17:30 – 17:45 Stanka
17:45 – 18:30  Hod sjećanja; prezentacija projekta, Ida Ljubić, Ugostiteljsko-turističko učilište, Zagreb i Marija Gabelica, Srednja škola Koprivnica, Koprivnica

 

 

 Hotel Podravina, četvrtak 26. siječnja 2017.
09:00 – 10:00  Politički, društveni i kulturni život Židova u Koprivnici, izlaganje

Lidija Vranar, Osnovna škola Antuna Nemčića Gostovinskog, Koprivnica

Muzej grada Koprivnice, Zbirka Judaica, izlaganje

Dražen Ernečić, kustos, Muzej grada Koprivnice, Koprivnica

10:00 – 11:00  Prezentacija školskih projekata učitelja i nastavnika iz Koprivnice
11:00 – 11:15 Stanka
 

11:15 – 12:45

 

Grupa 1 – Zvijezda ugašena mrakom postaje svjetionik, radionica

Žarko Berić i Dejana Tavas, Osnovna škola Vladimira Nazora, Rovinj

 

11:15 – 12:45

 

 Grupa 2 – Posljedice rata u pismima i pričama: Studija slučaja obitelji koja je spašavala Židove i odgovori preživjelih nakon rata, radionica

Szilvia Petö-Dittel, Yad Vashem, Izrael

12:45 – 13:45 Ručak
 

13:45 – 15:15

 

 Grupa 2 – Zvijezda ugašena mrakom postaje svjetionik, radionica

Žarko Berić i Dejana Tavas, Osnovna škola Vladimira Nazora, Rovinj

 

 

13:45 – 15:15

 

 Grupa 1 – Posljedice rata u pismima i pričama: Studija slučaja obitelji koja je spašavala Židove i odgovori preživjelih nakon rata, radionica

Szilvia Petö-Dittel, Yad Vashem, Izrael

 

15:15 – 15:30

 

Stanka
15:30 – 16:30  Ustaški koncentracijski logor Danica

dr. sc. Goran Hutinec, Filozofski fakultet, Zagreb

 

16:30 – 17:15

 

 Refleksija sudionika o sadržaju izlaganja i radionica, razgovor

Loranda Miletić i Renata Ozorlić Dominić, Agencija za odgoj i obrazovanje 

 

 

Hotel Podravina, petak 27. siječnja 2017.
08:30 – 10:00 Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u školama RH-a,

videokonferencija

Osnovna škola „Đuro Ester“, Koprivnica

 

10:15 – 12:00

 

Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta

posjet Spomen-području Danica i komemoracija uz stručno vodstvo i izlaganje Milivoja Dretara, Osnovna škola „Petar Zrinski“, Jalžabet te učitelja i učenika koprivničkih osnovnih i srednjih škola

12:30 Ručak i odlazak sudionika

 

Loranda Miletic
About Loranda Miletic (10 Articles)
Viša savjetnica za povijest pri Agenciji za odgoj i obrazovanje. Voditeljica nacionalne edukacije nastavnika o holokaustu. Tajnica državnog povjerenstva za provođenje natjecanja iz povijesti.