Šetnja dvoranama svijeta (2) – Salle Pleyel u Parizu
Salle Pleyel u Parizu glasovita je koncertna dvorana. Njeno ime znači prestiž u svijetu klasične glazbe. Otvorena je 1927. godine zahvaljujući investiciji graditelja klavira tvrtci Pleyel. Povijest tvrtke Pleyel seže u nešto dalju prošlost.

Ignace Joseph Pleyel, osnivač tvrtke Pleyel za proizvodnju glasovira
Tvrtku Pleyel osnovao je glazbenik, skladatelj Ignace Joseph Pleyel (1757 – 1831), Austrijanac, koji je od svoje 26. godine živio i stvarao u Francuskoj. Bio je cijenjen i poznat u svoje doba,
Haydn ga je smatrao vrlo nadarenim glazbenikom. Počeo je sa izdavanjem nota i trgovinom nota, a kasnije – 1807. godine pokrenuo je proizvodnju glasovira. Njegov sin Camille Pleyel (1788 – 1855) nastavio je obiteljski posao, ali je ujedno bio i vrstan pijanist.

Pleyel klavir iz 1839. godine

Natpis s imenom tvrtke Pleyel na starom klaviru njihove proizvodnje, na kojem je svirao Chopin.

Chopinov Pleyel klavir kojeg je Chopin transportirao sa sobom na turneju po Engleskoj i Škotskoj 1848. godine. Ta činjenica sama po sebi dovoljno govori o privrženosti Chopina Pleyelovim klavirima. Ovaj instrument na slici bio je unazad nekoliko godina ponovno otkriven u Engleskoj, u blizini Londona, u privatnoj kolekciji, i upravo ovaj klavir je taj na kojem su koncerti te Chopinove turneje održani.
Klaviri Pleyel postali su poznati zbog Chopina koji je na njihovim klavirima svirao i skladao. Glazbene večeri, tzv. saloni Pleyel bili su značajan umjetnički događaj u Parizu tada. Chopin je supruzi Camilla Pleyela – Marie Pleyel čak i posvetio nekoliko skladbi (Nokturna op. 9). Tvrtka Pleyel za proizvodnju klavira postoji i danas, prodana je novom vlasniku i bori se za opstanak.

Jedna od rijetkih fotografija dvorane iz 1927. godine, neposredno nakon otvorenja dvorane.
Dvorana Pleyel imala je na početku 3.000 sjedala, a arhitekturno ju je osmislio Gustave Lion. Samo 9 mjeseci nakon otvorenja požar je uništio kompletnu dvoranu. U narednih nekoliko godina taj je udarac sudbine ostavio dubok trag i u zgradi – u nedostatku sredstava za temeljitu obnovu zgrade i u dijelu tvrtke Pleyel koja je vodila zgradu. 1935. kada je obnova privedena kraju, dvorana je imala 2.400 mjesta i postala je vlasništvo Crédit Lyonnais banke.
Dvorana je opstala i procvjetala sadržajem – postala je omiljeno koncertno sastajalište velikih glazbenih imena i sljedećeg – 20. stoljeća – Svjatoslava Richtera, Daniela Barenboima i mnogih drugih.
Nakon 65 godina nastupa i priredbi, vlasnik Crédit Lyonnais banka pala je u ozbiljne probleme i objavila dvoranu na prodaju 1998. godine. Dvoranu Pleyel je Hubert Martigny, koji je nekoliko godina kasnije – točnije 2000. godine kupio i tvrtku Pleyel za proizvodnju klavira. Od prodaje 1998 do temeljite obnove 2002. prošle su četiri godine ispunjene i dalje koncertima.

Obnovljena Salle Pleyel odiše svježinom i preglednim linijama

San svakoga pijanista – nastup na ovom klaviru u ovoj dvorani – Salle Pleyel u Parizu

Pogled na dvoranu Pleyel s ulice – Rue du Faubourg Saint-Honoré
Dvorana sada ima 1.900 sjedala, no više udobnosti i prostora, pri čemu je očuvana jednostavnost, prozračnost i čisoća prvobitnog dizajna. Pozornica je diskretno, ali vrhunski opremljena i prilagođena za zahtjeve raznolikog repertoara. U dvorani Pleyel ‘stanuju’ dva ‘domaća’ orkestra – Orchestre de Paris, koji svoje probe održava i daje oko 50 koncerata godišnje u toj dvorani i Radio France Philharmonic Orchestra, koji održava oko 20 koncerata godišnje u toj dvorani.
Pogled na ovu sezonu 2008/9 pokazuje da velika imena i dalje gostuju u dvorani Pleyel – pijanist Evgenij Kissin, Njujorkška filharmonija, Ruski nacionalni orkestar, pijanist Maurizio Pollini samo su neki od izvrsnih izvođača koji će svirati.
Pariz uz dvoranu Pleyel ima i niz drugih dvorana odnosno prostora za održavanje koncerata klasične glazbe, no ipak, 2007. započela je gradnja još jedne velike dvorane i dizajnom vrlo zanimljive i moderne pod nazivom Philarmonie de Paris, koja će biti dovršena 2012. godine.

Ovako će izgledati zgrada nove koncertne pariške dvorane Philharmonie de Paris kada bude izgrađena – 2012. godine
Ostavite komentar. HPP ne odgovara za izreceno misljenje komentatora. Zabranjeno je vrijedanje, psovanje i klevetanje.