Prijateljsko, zajedničko ili vršnjačko podučavanje: što je to i kako funkcionira?

Prijateljsko, uzajamno ili vršnjačko podučavanje je način učenja gdje učenici jedni drugima pomažu razumjeti lekcije umjesto da samo slušaju učitelja. Ova metoda se može koristiti u osnovnim i srednjim školama i ima mnoge prednosti i neke izazove.

Dobre stvari vršnjačkog podučavanja

Bolje razumijevanje: Kada nečemu podučavate prijatelja, morate to i sami razumjeti. To vam pomaže da bolje naučite gradivo jer ga morate objasniti na način koji ima smisla.

Poboljšane društvene vještine: rad s kolegama iz razreda na učenju može vam pomoći da postanete bolji komunikator. Uči vas kako pažljivo slušati, jasno objašnjavati stvari i biti strpljiv. To su važne vještine unutar i izvan učionice.

Privlačnije učenje: Učenje od prijatelja može biti zabavnije i zanimljivije. Kada učite sa svojim vršnjacima, možda će vam biti lakše obratiti pažnju i ostati motivirani jer to više liči na timski rad.

Osobni razvoj: Pomaganje drugima u učenju može učiniti da se osjećate samopouzdanije i odgovornije. Daje vam priliku da vježbate vještine vođenja i osjećate se ponosnim na ono što možete podučavati, a istovremeno pomažete onima koji bi mogli biti u nevolji.

Dodatna pomoć: Vršnjačko podučavanje omogućuje vam da dobijete više pomoći jedan na jedan. Ako ste zapeli u nečemu, prijatelj bi vam to mogao objasniti na način koji je lakše razumjeti, čineći učenje personaliziranijim.

Slabije strane vršnjačkog podučavanja

Potrebno je vrijeme za pripremanje: Za pripremanje vršnjačkog podučavanja potrebno je vrijeme i trud. “Učitelji” se moraju pobrinuti da svi znaju što im je činiti i moraju paziti na to kako se stvari odvijaju kako bi bili sigurni da svi uče.

Lako se omesti: Ponekad vam rad s prijateljima može lako omesti pozornost. Ako niste pažljivi, mogli biste početi razgovarati o drugim stvarima umjesto da se usredotočite na lekciju. Ili stalno gledati u Snap ili Tok.

A nekad vas prijatelji jednostavno živciraju...
A nekad vas prijatelji jednostavno živciraju…

Različite razine razumijevanja: Nisu svi učenici stručnjaci. Ponekad osoba koja poučava možda ne razumije u potpunosti temu i može je netočno objasniti. To bi moglo dovesti do zabune.

Ne sviđa se svima: Neki učenici možda nisu sigurni oko vršnjačkog podučavanja jer su navikli na tradicionalni način učenja od stvarnog učitelja. Mogli bi se brinuti da nije tako učinkovito.

Osjećaj nepravednosti: Ako vršnjačko podučavanje nije dobro organizirano, neki bi učenici uvijek mogli završiti kao učitelj ili učenik, što se može činiti nepravednim. Važno je da svi dobiju priliku i podučavati i učiti.

Zaključak

Prijateljsko, zajedničko ili vršnjačko podučavanje izvrstan je način učenja radeći zajedno sa svojim kolegama. Može učiniti učenje zanimljivijim, pomoći vam da bolje razumijete lekcije i izgradite važne društvene vještine. Ali također je važno ostati usredotočen i osigurati da svi uče na pravi način. Uz pravi pristup, vršnjačko podučavanje može biti zabavan i učinkovit način učenja u školi!