Britanski premijer Neville Chamberlain vratio se 30. rujna 1938. iz Münchena s dokumentom koji je potpisao zajedno s Hitlerom, obećavajući da će koristiti mirne metode za rješavanje svojih nesuglasica. Kad je stigao na aerodrom Heston, zapadno od Londona, Chamberlain je stao ispred zrakoplova i pokazao dokument razdraganoj gomili.
Izjavio je:
Rješavanje čehoslovačkog problema, koje je sada postignuto, je po mom mišljenju, samo uvod u veće rješenje u kojem bi cijela Europa mogla pronaći mir. Jutros sam imao još jedan razgovor s njemačkim kancelarom gospodinom Hitlerom, a ovdje je papir na kojem je njegovo ime kao i moje.
Neville Chamberlain
Fotografiju je snimio nepoznati autor. Fotografiju u punoj veličini 1600×985 pixela možete preuzeti na ovoj poveznici:
Mir u naše vrijeme (5 preuzimanja )Kasnije toga dana, Chamberlain se ponovno obratio javnosti ispred Downing Streeta 10 – ureda premijera, rekavši:
Moji dobri prijatelji, po drugi put u našoj povijesti, britanski premijer se vratio iz Njemačke donoseći časni mir. Vjerujem da je to mir za naše vrijeme.
Chamberlainove riječi zapamćene su po svojoj ironičnoj vrijednosti – manje od godinu dana kasnije Hitler je napao Poljsku zbog čega su Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo objavile rat Njemačkoj, što je označilo početak Drugog svjetskog rata.
Pitanja za analizu
- Kako je Neville Chamberlain dočekan kada se vratio iz Münchena i što je donio sa sobom?
- Što je Chamberlain mislio kada je rekao da je donio “časni mir”?
- Što misliš, zašto je Chamberlain bio toliko uvjeren da će “cijela Europa pronaći mir”?
- Koje su bile posljedice Chamberlainove politike prema Hitleru?
- Kako misliš da su se Čehoslovaci osjećali u vezi s Münchenskim sporazumom? Zašto bi oni mogli imati drugačiji pogled na događaje od Chamberlaina i britanske javnosti?
- Što misliš, što bi se dogodilo da Chamberlain nije potpisao sporazum s Hitlerom? Kako bi to moglo promijeniti tijek povijesti?
Profesor povijesti i sociologije, doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za teme digitalne humanistike i povijesti, javnu povijest, suvremenu povijest, Holokaust, didaktiku povijesti i futurologiju.