Predstavljanje priručnika “Jednom davno…” i skupština Hrvatske udruge nastavnika povijesti

Hrvatska udruga nastavnika povijesti i Euroclio organizirali su dvodnevni seminar za nastavnike povijesti, a podržala ga je i Agencija za odgoj i obrazovanje uvrstivši ga na popis stručnih skupova na svojim mrežnim stranicama. Seminar je održan u Zagrebu 20. i 21. rujna 2014., a sudjelovalo je preko 40 osnovnoškolskih i srednjoškolskih profesora povijesti iz cijele Hrvatske te nekoliko inozemnih gostiju. Središnji dio seminara zauzelo je predstavljanje knjige Jednom davno… živjeli smo zajedno. Zajednički rad s multiperspektivnim pristupom. Ta je knjiga rezultat zajedničkog trogodišnjeg rada nastavnika povijesti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Makedonije, Crne Gore i Kosova. Ona donosi 23 radionice koje se bave razdobljem 1900. – 1945. na prostoru koji je od 1918. do 1945. obuhvaćala Jugoslavija. Većina tema odnosi se na razdoblje Kraljevine SHS/Kraljevine Jugoslavije. Radionice su namijenjene učenicima osmog razreda osnovne škole ili četvrtog razreda gimnazije.
O knjizi su uvodno govorili Jonathan Even Zohar, direktor Euroclia, dr. sc. Snježana Koren, viši predavač ne Filozofskom fakultetu u Zagrebu, dr. sc. Hrvoje Klasić, docent na istome fakultetu, Igor Jovanović, urednik hrvatskog izdanja knjige i Denis Detling, koordinator projekta za Hrvatsku. Potom su uslijedile radionice na kojima su nastavnici imali priliku upoznati se s dijelom materijala koje knjiga donosi. U prijepodnevnom dijelu seminara održane su dvije paralelne radionice (Kiti Jurica Korda: Pucnji u Parlamentu i Vanja Zidar Šmic: Ekonomske razlike u prvoj Jugoslaviji).
Nakon ručka održane su još dvije paralelne radionice (Sanja Pereša-Macuka i Igor Jovanović: Jugoslavenski sokol – čuvar nacionalnog identiteta i Iljo Trajkovski: Pariška mirovna konferencija). Potom su posebni uzvanici predstavili aktivnosti svojih udruga/nevladinih organizacija. Najprije se skupu u ime Documente – centra za suočavanje s prošlošću obratila Tanja Petrović, potom je Miljenko Hajdarović predstavio Udrugu za edukaciju i promicanje ljudskih prava, a na kraju je Maurizio Levak govorio o djelovanju Istarskog povijesnog društva. Uslijedila je rasprava nakon koje je zaključen prvi dan skupa.
U nedjelju ujutro rad je ponovno započet s dvije paralelne radionice (Denis Detling: Umjetnost i režim i Sanja Pereša-Macuka i Igor Jovanović: Nogomet i politika).
Nakon pauze održana je godišnja skupština Hrvatske udruge nastavnika povijesti. Velika većina nazočnih kolega već su članovi HUNP-a, a oni malobrojni koji to još nisu bili iskoristili su ovu prigodu da se učlane.
Na početku je Tamara Janković, predsjednica HUNP-a, podnijela izvješće o djelovanju udruge u protekloj godini te je pozvala članstvo na aktivnije sudjelovanje u njezinu radu.
Nakon toga je Krešimir Erdelja, tajnik HUNP-a, podnio izvješće o dosadašnjoj i budućoj međunarodnoj suradnji (CDRSEE i EUROCLIO). U proljeće je HUNP aplicirao na natječaj EU zajedno s CDRSEE-om u ulozi partnera, a u kolovozu je stigla vijest da je EU odobrio sredstva upravo CDRSEE-u. Uloga HUNP-a jest osigurati sudjelovanje hrvatskih učitelja u projektu kojem je glavni cilj kreirati dvije zbirke povijesnih izvora (čitanke) čiji je kronološki okvir od Drugoga svjetskog rata do danas. Osim poticanja kolegica i kolega na sudjelovanje u izradi dviju novih čitanki uloga HUNP-a bit će i distribucija čitanki te organiziranje online foruma na HUNP-ovom webu (kojeg je potrebno obnoviti). Partneri u ovome projektu su strukovne udruge učitelja povijesti iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova i Srbije, a suradnici (associates) u projektu su nadležna ministarstva obrazovanja iz svih navedenih zemalja. Drugim riječima, sve buduće aktivnosti podržat će i naše MZOS, što znači da će, baš kao i u prethodnom krugu radionica, skupovi biti objavljeni na ettaedu.eu, a svi sudionici će dobiti potvrde o stručnom usavršavanju.
U nastavku je Denis Detling govorio o projektu Euroclia Multi-faceted Memory čiji je cilj razviti obrazovne module za poučavanje o nacističkim i staljinističkim koncentracijskim logorima. Ti će moduli biti objavljeni na Historiani, a sastojat će se od povijesnih izvora i zadataka za učenike koje će nastavnici moći koristiti u nastavi povijesti.
Potom je Jonathan Evan-Zohar detaljnije predstavio portal Historiana s posebnim naglaskom na interaktivne sadržaje koji omogućuju online komunikaciju (zadavanje i rješavanje zadataka vezanih uz povijesne izvore) između nastavnika i učenika.
Na kraju je Zvjezdana Stella Marčić-Matosović predstavila djelovanje organizacije Centropa čije je sjedište u Beču. Njihov je glavni cilj prikupljanje obiteljskih priča Židova iz srednje i istočne Europe.
Po završetku izlaganja uslijedio je izbor vodstva udruge. Velikom većinom nazočnih 37 članova izabrano je novo vodstvo HUNP-a:
UPRAVNI ODBOR
- Tamara Janković, predsjednica
- Sonja Bančić, dopredsjednica
- Krešimir Erdelja, tajnik
- Vedran Ristić, blagajnik
- Igor Jovanović, koordinator za međunarodnu suradnju
- Miljenko Hajdarović, član
- Kiti Jurica Korda, članica
NADZORNI ODBOR
- Sanja Pereša Macuka
- Anita Vodopivec
- Igor Kozarić
SUD ČASTI
- Verica Mutvar
- Loranda Miletić
- Tajana Petrina
Nakon izbora otvorena je rasprava u kojoj su sudionici, osim dojmova o netom završenom dvodnevnom seminaru, davali sugestije i iznosili ideje o djelovanju HUNP-a u sljedeće dvije godine. Po završetku rasprave predsjednica HUNP-a Tamara Janković pozdravila je nazočne kolegice i kolege i zaključila skup.
