
Nakon predstavljanja u Rijeci (15. III.) i Osijeku (5. IV.), u Novinarskom domu u Zagrebu 11. travnja svečano je promoviran dodatni materijal za nastavu “Obični ljudi u neobičnoj zemlji – Jugoslavija između istoka i zapada”. Ovaj priručnik s 20 radionica podijeljenih u tri tematske cjeline (Ideologija, Standard i Popularna kultura), rezultat je međunarodnog projekta u kojega je bilo uključeno 12 autora iz tri države (Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije), te brojni savjetnici s Instituta i Sveučilišta država iz projekta, ali i drugih država Europe (Švicarske, Danske, Slovenije, Makedonije i drugih). Projekt je vodio Euroclio, a financirali su ga danska i nizozemska vlada. Tijekom pet godina prikupljanja izvora i rada na materijalima (ovaj i neuvršteni materijal možete pronaći na stranicama http://www.cliohip.com), održani su brojni sastanci i seminari na kojima su nastavnici praktičari održavali radionice te tako upoznavali ostale s novim metodama nastave povijesti.
Predstavljanje knjige otvorila je Karolina Ujaković, dugogodišnja predsjednica Hrvatske udruge nastavnika povijesti (HUNP-a) i jedna od koordinatorica projekta, a skup je vodio Ivan Dukić, aktualni predsjednik HUNP-a i jedan od brojnih autora ovog priručnika. O radu Euroclia govorila je Joke Van der Leeuw Rood (izvršna direktorica Euroclia), a sam projekt predstavio Darko Benčić, tajnik HUNP-a, jedan od autora i član uredništva knjige. Nakon toga je Snježana Koren, predavač metodike nastave povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu dala osvrt na postojeće planove i programe te još jednom podsjetila na suvremene trendove poučavanja povijesti naglasivši posebnu ulogu multiperspektivnog pristupa.
Skupu su nazočili njezina ekselencija Nienke Trooster, veleposlanica Nizozemske, Timur Križak, prof. – viši savjetnik za povijest u Agenciji za odgoj i obrazovanje, te predstavnici i sudionici projekta iz susjednih zemalja (Goran Miloradović, Vesna Dimitrijević i Darko Karačić).
U raspravi koja je uslijedila, posebno je naglašeno da se radi o dodatnom pomoćnom materijalu koji se alternativno i neobavezno koristi u nastavi, a ne o zajedničkom udžbeniku. Čule su se i pozitivne ocjene samoga priručnika koji će svakako biti konkretna pomoć nastavnicima pri izvedbi dodatne nastave u 4. razredu gimnazije i 2. razredu srednjih strukovnih škola četverogodišnjeg programa, te popularizacija povijesti kao predmeta kroz teme svakodnevice. Sam projekt dobar je temelj buduće suradnje te prilog multiperspektivnom istraživanju novije povijesti te podučavanju povijesti u postkonfliktnim društvima.
Nažalost, unatoč temeljitim organizacijskim pripremama samoga skupa koje su vodile koordinatorice projekta, zbog poklapanja termina promocije s Nacionalnim ispitima u gimnaziji te vremenskog termina (petak u 12h – između dvije smjene!) koji je vjerojatno bio određen slobodnim terminom dvorane u Novinarskom domu, samoj promociji knjige nije nazočio očekivano veći broj kolega, a događaj nije ni medijski popraćen. Ipak, svakako će biti još prilika: sljedeća je u Splitu već 26. travnja, a prema nekim informacijama bit će se još jedno predstavljanje i u Zagrebu krajem svibnja ove godine.
Kao primjer kvalitetne regionalne suradnje, projekt će biti predstavljen na brojnim seminarima povjesničara u Europi.